V Mexiku byl objeven největší podvodní jeskynní systém na světě. Podzemní prostory měří 347 kilometrů
20. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 5526 0
thumbnail
V Mexiku objevili největší podvodní jeskynní systém na světě. Výzkumníci oznámili, že dva dlouhé jeskynní labyrinty na jihovýchodě země jsou spojeny, zaplaveny podzemní prostory měří dohromady 347 kilometrů. Zjištění může přinést další podrobnosti o životě na poloostrově Yucatán, kde sídlila mayská civilizace.
 

Potápěči po desetiměsíční práci objevili spojení mezi jeskynním komplexem Sac Actún (Bílá jeskyně) a Dos Ojos (Dvě oči). Nový celek bude pojmenován po větší z jeskyní Sac Actún a název Dos Ojos zanikne, uvedl server Infobae.

Vstup do podzemních jeskyní leží v oblasti starého mayského města Tulum. Tisíce let závisely mayští indiáni na vodě, kterou nacházeli v jeskyních a jeskynních jezírkách, které se objevily po propadu stropů jeskyní. Tyto vodní nádrže nazývané cenote jsou rozesety po celém Yucatánu, přičemž jejich množství se odhaduje na sedm až osm tisíc.

Sacactúnsky systém vystupuje na povrch na více než sto místech, kde vytváří cenote. Ty jsou nejen zdrojem vody, ale také archeologických i paleontologických nálezů.

Byly v nich objeveny kostry pleistocenních zvířat a raného člověka. A i artefakty a lidské ostatky, které sloužily jako oběti božstvu deště, které mělo zajišťovat dostatek vody pro indiánů.

Zdroj: dailymail.co.uk

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor