Milionům lidí zůstává 93 dní. Kapské město je první metropolí, která brzy zůstane bez vody
20. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 10613 0
thumbnail
Kapské město je jedním ze tří hlavních měst Jihoafrické republiky. Je legislativním centrem země a v jeho metropolitní oblasti žije přibližně 3,75 milionu obyvatel, což z něj dělá 11. největší metropolitní oblast na celém africkém kontinentu. Momentálně čekají obyvatele města těžké časy. Jako jediné velkoměsto na světě, brzy možná skončí zcela bez vody.
 

Kapské město se nachází na jihu země v geologické prohlubni pod stolovou horou a během zimy si vždy užilo dostatek srážek, které naplnily zásobníky pitné a užitkové vody.

Poslední tři roky však oblast postihují extrémně suchá, které se momentálně odrazily v extrémní situaci.

Zásoby vody jsou minimální a město zůstane bez vody podle střízlivých odhadů v průběhu několika měsíců. Soudný den je podle analýz stanoven na 22. duben 2018.

Město už omezilo spotřebu svých obyvatel. Měsíční odběr na jednoho obyvatele snížilo Kapské město z 20 tisíc na 10 500 litrů vody měsíčně.

Snížila se také možná spotřeba v průmyslových podnicích. Za překročení těchto limitů hrozí obyvatelům metropole finanční pokuty.

Voda v zásobnících se však přesto míjí rychleji, než se stihne opět doplnit. Město rozhodlo, že když množství vody v zásobnících klesne pod kritických 13,5% objemu, vodu zcela odstaví.

Krizový plán, který se v následujících měsících s největší pravděpodobností stane realitou, počítá s úplným odstavením vody do domácností Kapského města.

Výjimkou zůstanou jen nejchudší slumy, kde je vody i tak nedostatek a její odstavení by mohlo přerůst do lokální humanitární katastrofy. Obyvatelům bude k dispozici 200 odběrných míst, kde si každý bude moci odčerpat 25 litrů vody na jeden den.

Tato místa budou hlídat ozbrojené hlídky. Kapské město je totiž nechvalně známé pro vysokou kriminalitu a vodní krize může způsobit riziko různých incidentů.

Kapské město je tedy první velkoměsto světa, které na vlastní kůži pocítilo to, co mnozí předpovídají už léta. Svět se v příštích letech bude v mnoha oblastech muset vyrovnat s extrémním nedostatkem pitné i užitkové vody. Srážkové i teplotní průměry se v oblasti Kapského města za poslední tři roky prudce vymykají z dlouhodobých statistik. A podobně je to i v jiných částech světa.

Zdroj: sciencealert.com

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor