Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval, že polská nacionalisticko-konzervativní vláda by mohla prosadit odchod Polska z EU v případě, že Varšava přestane být čistým příjemcem eurofondů. Informovala o tom v německá zpravodajská stanice Deutsche Welle. V středečním rozhovoru pro týdeník Tygodnik Powszechny Tusk prohlásil, že pro polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) se výhody členství v EU redukují výhradu finanční benefity.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Pro stranu Jaroslawa Kaczynského jsou přitom podle něj zcela lhostejné další aspekty evropské spolupráce, jako jsou společný trh, právní řád či bezpečnostní záruky.
"Snadno si proto lze představit situaci, že když se Polsko jednoho dne ocitne mezi čistými přispěvateli (do evropského rozpočtu), polská vláda se rozhodne, že je čas zeptat se Poláků, jestli stále chtějí, aby bylo Polsko součástí EU," domnívá se Tusk.
Vláda PiS bude pak podle něj tvrdě pracovat na tom, aby občany ujistila, že nastal čas na "POLEX", tedy odchod z Polska z Unie.
Kaczyńského strana PiS má již zhruba dva roky napjaté vztahy s Bruselem. Na příčině jsou spory ohledně reformy soudnictví, odmítavého postoje Polska k přijímání migrantů podle schváleného plánu EU a kácení stromů v Bělověžský pralese, který je součástí přírodního dědictví UNESCO.
Evropská komise v prosinci zahájila řízení vůči Polsku podle článku č. 7. Lisabonské smlouvy, což může eventuálně vést až k pozastavení hlasovacích práv Varšavy v Radě EU. Stalo se tak kvůli obavám z ohrožení právního státu a demokratických hodnot v Polsku.
Tusk v této souvislosti ve středu vyjádřil naději, že polská vláda nakonec vyvine snahu ke zmírnění sporů s Bruselem a že se riziko polexitu podaří zažehnat.