Zeman přinesl z Ruska obchody za více než 19 miliard. Kiska přinesl z Mexika pouze pozvracené letadlo, uvedl politolog Eduard Chmelár
9. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 14843 0
thumbnail
Zeman přinesl z Ruska obchody za více než 19 miliard. Kiska přinesl z Mexika pouze pozvracené letadlo. V rozhovoru pro Parlamentní listy to řekl politolog Eduard Chmelár. V rozhovoru odpověděl na otázky týkající se udělení vyznamenání, ale i kauzy pozvraceného letadla, ke které řekl:

 

 

"Pozvracené letadlo je trapná téma na politickou komunikaci, stejně jako výmluva prezidentské kanceláře, že oni nepili, to jen jeden z členů delegace měl žaludeční problémy z jídla - přičemž dosud koluje na internetu fotografie, jak se Andrej Kiska na státním obědě v Mexiku posiluje tequilou a kterou mezitím stáhl ze své FB stránky. Já bych byl mnohem raději, kdyby politici a novináři dokázali věcně zhodnotit výsledky Kiskových zahraničních cest, případně porovnat je s jinými. Český prezident Miloš Zeman přinesl z oficiální návštěvy Ruska obchody za pozvracené letadlo. Přesto naši novináři považují Miloše Zemana za opilé hovado, za které je třeba stydět, a Andreje Kiska za dobrého anděla, jehož nám prý Češi závidí. Nedávný průzkum odhalil, že je to mýtus, když se zjistilo, že většina obyvatel České republiky ani neví, kdo je Slovenské prezidentem. V každém případě jsem za racionálnější analýzy výsledků práce obou pánů. "

Chmelár v souvislosti s udělením vyznamenání v rozhovoru uvedl, že prezident by měl společnost stmelovat ne rozdělovat, měl by do společnosti vyslat signál, že tento stát je pro všechny, že si váží lidí, kteří dosáhli velké činy, bez ohledu na jejich politické názory a že jsme všichni jedna společnost, která vyjadřuje úctu těm, kteří nenásilnou demokratickou revoluci v roce 1989 začali, i těm, kteří ji emancipací Slovenska mezi evropské státy v roce 1993 završili.

"Takový prezident by sehrál stejnou roli jako Abraham Lincoln v amerických dějinách, sjednotil by národ, zacelil staré rány a dosáhl celospolečenské smíření, které by ukončilo studenou občanskou válku. To vše jsou symboly a třeba si uvědomit, že symboly mají při provádění funkce prezidenta klíčový význam, proto má obrovskou váhu a dalekosáhlý společenský dosah každé gesto, které hlava státu udělá.

Andrej Kiska však udělal přesný opak. Rozeštval slovenská společnost a vrátil vše do starých kolejí, vrátil váhu primitivům, kteří se opět budou považovat za těch lepších, kteří si vystačí s vlastní pravdou, kteří popírají pluralitní charakter demokracie, bojkotují lidí s jinými názory a neumí se s nimi promluvit, natož dohodnout . Považuji to za největší lidské i státnické selhání Andreje Kiska."

Vyjádřil se i k obvinění ze strany Kiskovo nevládních příznivců, kteří ho zařadili mezi "nechutnou červeno-hnědou nacionalistickou svorku".

"Pokud někdo ztotožňuje oprávněnou kritiku Kiskových postojů s nacionalismem a nesnášenlivostí, pokud se mě někdo pokouší házet do jednoho pytle s fašisty a komunisty, tak je zkrátka nepříčetný, vypovídá tím více o sobě jako o mně a já nemám důvod věnovat se takovým bludem. Necítím se být příslušníkem žádného bojujícího tábora, já tuto konfrontaci odmítám a přesně v tom vidí fanatici na obou stranách problém. Skutečný zdroj napětí leží právě v té neurotické představě, když uvěříte, že vy jste ti slušní a ti druzí jsou nemravní, že vy jste za toleranci a ti druzí jsou za nenávist, že vy představujete dobro a ti druzí zlo.

Takto nastavený diskursu je falešný a naprosto vykolejený z podstaty sporu. My se zde v jednom kuse klameme, média ustavičně vyrábějí nepravých hrdinů, jejichž autorita není podložena přirozeným respektem lidí, ale zdeformovaným mediálním obrazem. Dnes na to, abyste se stali "expertem na extremismus", nepotřebujete uznání odborné obce, ale to, aby vás takto označili spřátelené média. Ti, kteří si uzurpoval monopol na slušnost a porozumění, jsou zpravidla jen zjednodušenou verzí cynismu a nemorálnosti těch druhých. "

Zdroj: hs.sk

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor