Francouzský prezident navrhuje blokovat weby jako boj proti „falešným zprávám“
9. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 3777 0
thumbnail
Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl k řešení problému „falešných zpráv“ na platformách sociálních médií extrémní opatření – blokování celých webů. Gizmodo hlásí, že francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu při projevu k žurnalistům oznámil svůj plán zavést novou legislativu, která by se snažila během volebních cyklů regulovat „falešné zprávy“. ...

 

 

Macronův plán měl řadu prvků konstruovaných k boji s dezinformacemi na sociálních médiích včetně „nouzových právních úkonů“, které by vládě umožnily přímo „falešné zprávy“ odstraňovat z webů, aneb weby zcela blokovat.

Macron během své řeči řekl: „Pokud chceme ochránit liberální demokracii, musíme být silní a mít jasná pravidla.“ Pokračoval: „Když se šíří falešné zprávy, je možné jít k soudci… a je-li to odpovídající, odstranit takový obsah, vymazat účty uživatelů a nakonec takový web třeba i zablokovat.“

Macron by rovněž nasadil i méně autoritářská opatření boje s falešnými zprávami jako vyšší transparentnost na platformách sociálních médií ohledně investic do reklamy, když by se technické společnosti přinutily veřejně odhalovat identitu inzertů používajících jejich platformy a omezit výdaje na politické reklamy během volební kampaně.

Mnohé platformy sociálních médií už začaly s kroky v tomto směru. V říjnu Facebook začal vyžadovat další identifikační informace od politických inzertů, aby tak přesně určil, kdo si ty inzeráty na jejich platformě během volebního cyklu kupuje.

Podobně i Twitter ve stejný měsíc oznámil to samé, že budou publikovat další informace o nákupčích kampaní na jejich platformách včetně identity nákupčích inzerátů a částek utracených za kampaň. Twitter rovněž plánuje uživatelům umožnit prohlížet si detailnější informace o reklamách, které na ně cílí, a vyžaduje, aby politické reklamy byly otevřeněji označené jako politické inzeráty.

Ač někteří argumentují, že by Macronova legislativa mohl rozdrtit šíření dezinformací během politických kampaní, tak je precedent blokování webových stránek, které publikují dezinformace při politických kampaních, velice nebezpečný. Země jako komunistická Čína už zavedly systém blokování webových stránek známý jako „Velká čínská firewallová zeď“, který blokuje čínským občanům přístup k mnoha webovým stránkám mimo tuto zemi včetně Facebooku a Twitteru. Naposledy to byla íránská vláda, kdo začal s rušením přístupů k webům sociálních médií ve snaze zabránit protestujícím v koordinaci akcí. Jak daleko francouzská vláda ve snaze kontrolovat politické projevy na internetu opravdu zajde, to se teprve uvidí.

Zdroj: breitbart.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor