Státní zástupce pro New York Eric Schneiderman při tiskové konferenci, která se konala 2. října 2012 ve Washingtonu, sdělil, že federální vláda vyjádřila svoji podporu trestnímu stíhání proti JPMorgan Chase, jež obviňuje Bear Stearns, investiční banku, kterou JPMorgan odkoupila v roce 2008, z účasti na masivním podvodu v řádu miliard dolarů, který se vztahoval k hypotéčním zástavním listům. Skupina pro hypotéční zástavní listy (RMBS) – společný štáb zřízený federální vládou a jednotlivými státy Unie, jehož zřízení bylo oznámeno prezidentem Obamou v jeho letošním projevu o stavu Unie – předložila svoji první kauzu, která je namířena proti rozsáhlým podvodům JPMorgan Chase, jedné ze šesti největších bank, jež vedly k finančnímu kolapsu roku 2008. Civilní žaloba, kterou newyorský státní zástupce a jeden ze šéfů RMBS podal u Nejvyššího soudu státu New York, se zaměřila na pracovní postupy Bear Stearns, která byla v roce 2008 převzata bankou JPMorgan Chase.

Podle této a několika podobných žalob a akcí akcionářů v průběhu tohoto roku Bear Stearns soustavně prováděl ten typ podvodu, který byl podstatnou příčinou zhroucení Wall Streetu před čtyřmi lety – balení přinejmenším pochybných hypoték do zajištěných cenných papírů, jejich prodej investorům s tím, že byli oklamáni, co se týče pečlivého prověření kvality podkladových hypoték.

Žaloba popisuje, jak se v letech 2005 až 2007 Bear Stearns angažoval v pochybných hypotékách, takže musel vědět, že nebyly ohodnoceny před tím, než byly zabaleny do hypotéčních zástavních listů. V podání je citován jeden ze zaměstnanců Bear Stearns, který řekl, že v průběhu pěti dnů ohodnotil 1594 půjček – což je opravdu nesplnitelný úkol, a jiného, který vypověděl, že lidé v Bear Stears museli vědět, že to bylo nepřiměřené. Žaloba také popisuje, že banka měla interní kontrolní oddělení, takže věděla, že je v krizi, ale nedbala na to a nezměnila žádný ze svých postupů. Po celou tu dobu Bear Stearns samozřejmě tvrdil svým investorům, že pečlivě vyhodnocuje všechny půjčky, a ujišťoval je, že tyto hypotéční zástavní listy jsou špičkové investiční produkty. Když je pak opravdu poslali na (omezené) posouzení do Clayton Holdings, což je nestranný posuzovatel hypoték, ignorovali varování, které od Clayton Holdings dostali. (E-maily a další dokumenty od zaměstnanců Clayton Holdings představitelům Bear Stearns jsou přiloženy k žalobě).

Tohle je celkem slušný podvodný řetězec, za nějž by mohli být odsouzeni, ale ani to není všechno. Žaloba také popisuje, jak se vedení Bear Stearns v celém tom ostudném letadle angažovalo. Když se stav hypoték začal nevyhnutelně zhoršovat, u některých to bylo během měsíce, byla banka povinna převzít zpět své cenné papíry a domáhat se vrácení peněz od těch, co tyto hypotéky uzavřeli. Vedení Bear Stearns mělo podle obvinění jít za původci hypoték, prodat jim zpět tyto špatné úvěry za zlomek jejich původní ceny, a poté ponechat tyto hypotéky v těchto hypotéčních zástavních listech, přičemž do vlastní kapsy shráblo peníze, které dostalo od původních poskytovatelů hypoték. (Představte si to tak, že prodejce auta do něj přidá vadnou součástku, a poté, co zjistí, že tato součástka nefunguje, jde si k jejímu výrobci pro slevu – ale ponechá si peníze, aniž by vaše auto alespoň opravil.)

Schneiderman podal svoji žalobu v New Yorku na základě tzv. Martinova zákona (Martin Act), což je unikátní zákon státu New York, který dává žalobcům v podáních u těchto případů více volnosti, protože nemusí prokazovat podvodný úmysl. (To totiž může být obtížné, protože obžalovaní jednoduše tvrdí, že to byla jen nekompetence a nedbalá kontrola.) Není tu nějaká specifická hranice škody, ale bylo konstatováno, že investoři v těchto obchodech přišli o 22,5 mld. USD, a řečeno, že obžalovaní by měli odevzdat své zisky.

Ačkoli toto vše bylo jednání Bear Sterarns, společnost JPMorgan Chase se stala právně odpovědnou poté, co v roce 2008 provedla akvizici této banky (s 29miliardovou pomocí federálních daňových poplatníků). A JPMorgan Chase není bez viny sama o sobě – profitovala na podvodech zahájených Bear Stearns a snažila se skrýt je před veřejností i justicí tak, aby zabránila ztrátě peněz.

Tento případ je významný z několika důvodů. Když bylo v lednu oznámeno vytvoření komanda, Schneiderman řekl, že půjde po „těch věcech, které rozvrátily národní hospodářství” a vyšetřování podvodů s hypotéčními zástavními listy je jistě píchnutí do vosího hnízda. V podání je zdůrazněn všeobecný a systematický vzorec v chování – širokopásmovém podvodu, který daleko přesahuje každý jednotlivý obchod. Burzovní dohled (SEC) mohl stíhat jednotlivosti, nejenže z něj Martinův zákon nesejmul povinnost dokázat záměr, ale mohl se zabývat pouze jednotlivými obchody, v této kauze však jde o pokus stíhat toto jednání v širším kontextu.

Vyšetřování případu všudypřítomné podvodné kultury kolem hypotéčních zástavních listů by se velmi snadno mohlo rozšířit mimo Bear Stearns – veřejně publikované záznamy již naznačují, jak rozsáhlým způsobem byl celý Wall Street zapojen do podobných praktik. (Clayton Holdings, třetí strana, která do toho byla zapojena a teď o tom svědčí, pracovala pro mnohé další velké banky stejným způsobem, což je popsáno ve zprávě Komise pro vyšetřování finanční krize.) Jeden z těch, kteří jsou informováni o průběhu vyšetřování mi skutečně řekl: „Máme v úmyslu navázat dalšími podobnými akcemi proti dalším poskytovatelům a ručitelům v kauze hypotéčních zástavních listů.” Další velké banky se tak brzy mohou dostat do stejné situace jako JPMorgan Chase.

Zdroj: thenation.com, Překlad: outsidermedia.cz

]]>