„Smrt americkým žoldákům,“ skandoval dav. Konec povstání v Iránu, jak je to doopravdy?
4. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 7995 0
thumbnail
Velitel iránských Revolučních gard oznámil "konec povstání" v Íránu. Jak je to doopravdy? Po několika dnech protivládních protestů, síly íránské Revoluční gardy byly nasazeny ve třech provinciích země a její velitel Muhammad Alí Džafarí uvedl, že může oznámit, „konec povstání.“ V důsledku střetů demonstrantů s bezpečnostními službami bylo zabito 21 lidí.

 

 

Protesty, které začaly minulý týden v Íránu z důvodu hospodářských obtíží, kterým čelí obyvatelstvo, se rozšířily do vzpoury proti autoritám státu a výsadám národních elit, zejména proti nejvyššímu vůdci ajatolláhu Alímu Chamenejímu. Zveřejněné reportáže mimo jiné ukazují demonstranty v Nowshahru jak skandují „Smrt diktátorovi!“ což je zřejmý útok proti Chamenejímu.

Velitel Revolučních gard Muhammad Alí Džafarí oznámil, že poslal vojáky do provincie Hamadan, Isfahánu a Lorestan, vypořádat se s „povstáním“. V prohlášení zveřejněném na internetových stránkách Revolučních gard zdůraznil, že „velký počet lidí, kteří se účastní protestů, jsou trénovaní kontrarevolucionáři.“

Dále velitel Revolučních gard uvedl, že "byli zatčeni a proti nim budou podniknuta rozhodná opatření. V každém z míst, kde byli demonstrace, neprotestovalo více než 1500 lidí a v celé zemi to bylo asi 15 tisíc výtržníků,“ dodal. Zároveň Muhammad Alí Džafarí oznámil "konec povstání".

Realita se však zdá zcela odlišná. Mapy zveřejněné na Twitteru Conflict News ukazují, že demonstrace v Íránu stále probíhají a dokonce se objevují ve více městech. Profil odkazuje na íránský portál HRA News.

Protivládní manifestace se konala proti všudypřítomné bezpečnostní službě, demonstranti vyzývali k pádu islámské republiky, která je jednou z největších výzev od islámské revoluce v roce 1979, kdy byl svržen Mohammad Rezá Šáh Pahlaví.

Provládního shromáždění se zúčastnilo asi tisíc obyvatel, jejich shromáždění bylo vysíláno státní televizí. Lidé mávali imánskými vlajkami a portréty Chamenejího. Křičeli, mimo jiné "Rebelové musí být popraveni!" V šíitském svatém městě Qom, provládní demonstranti skandovali „Smrt americkým žoldákům“.

Zdroj: wprost.pl, pz.cz

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor