Tisíce afrických migrantů má 90 dní, aby opustili Izrael, jinak je čeká vězení
2. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 6858 0
thumbnail
Tisíce afrických migrantů z Eritrey a Súdánu dostaly 90 dnů na opuštění Izraele, jinak mají jistotu rozsudku vězení. Úřad pro obyvatelstvo, imigraci a hranice při Ministerstvu vnitra začal podle příkazů ministerského předsedy Benjamina Netanyahu s agresivním programem deportací zacíleným proti afrických migrantům v této zemi.

 

 

Hlasování kabinetu o této deportační kampani bylo odloženo kvůli rozpočtovému sporu mezi ministerstvy financí a veřejné bezpečnosti.

V první fázi budou mít určité skupiny výjimku z deportací: děti, dospělí nad 60, rodiče nezletilých dětí, které spoléhají na jejich podporu, ti se závažnými zdravotními problémy nebo s problémy s duševním zdravím a oběti pašování lidí a zotročení. Příslušníci těchto skupin jsou vyňati z odeslání do zádržného zařízení Holot v poušti Negev.

Také lidé, kteří požádali o status uprchlíka, nedostali však zatím odpověď, prozatím také smí zůstat.

Tisíce dalších afrických migrantů, kteří do Izraele vstoupili ilegálně a byli už v minulosti zadrženi v Holotu, nebo kteří splňují kritéria, aby tam byli zadržováni, obdrží, až si půjdou příště do kanceláří ministerstva vnitra pro obnovení povolení k pobytu, vyrozumění, že musí do tří měsíců opustit Izrael, nebo budou na neurčito uvězněni. Nebude-li změněn zákon, pak je Holot určen do necelých tří měsíců k zavření.

V Izraeli žije odhadem 27 000 občanů Eritrey stejně jako 7 500 Súdánců a 2 500 z jiných afrických zemí. Africkým žadatelům o azyl se už narodilo asi 5 000 dětí.

Netanyahu řekl činitelům ministerstva vnitra, že očekává, že mnoho z těchto lidí v krátké době Izrael opustí.

Ministerstvo vnitra odhaduje celkové náklady své deportační operace na asi 300 milionů šekelů (86 milionů $) ročně. Do toho patří platy zaměstnanců ministerstva vnitra, deportační lety a peníze dané těm, kteří odejdou. Prozatím každý žadatel o azyl, který zemi opustí, obdrží 3 500 $, ale v budoucnu bude tato částka snížena.

Skutečné náklady budou záviset na tom, zda tento program uspěje, nebo zda se mu dařit nebude. Tyto odhady nezahrnují náklady na zadržování žadatelů o azyl, kteří odmítnou Izrael opustit. To je hlavní důvod sporu mezi ministerstvy financí a veřejné bezpečnosti. To druhé říká, že s ním tento plán nebyl předem konzultován.

Izraelská vězeňská služba spadající pod ministerstvo veřejné bezpečnosti odhaduje, že stovky afrických žadatelů budou muset být uvězněny v zádržném centru Saharonim, což se čeká, že bude drahé.

Ve středu řekl Finanční komisi Knessetu zástupce Ministerstva vnitra, že loni utratili za vystěhování 4 500 afrických žadatelů o azyl z Izraele 68 milionů šekelů. Ty peníze šly na letenky a poukázky na hotovost. Haaretz zjistil, že skutečny počet vystěhovaných byl těsně pod 4 000, což znamená, že za každého afrického žadatele o azyl, který odešel, zaplatili asi 17 000 šekelů, ať už odešli do zemí svého původu, do Ugandy nebo do nějaké Západní země.

Zdroj: haaretz.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor