Poznejte tragický příběh fotografie, která obletěla svět. Člověka, který odmítl vzdát Hilterovi hold
1. ledna 2018 Redakce AC24 Ze světa 9647 0
thumbnail
Po nástupu nacistického režimu v roce 1930 vyjadřovali lidé loajalitu Hitlerovi mnoha způsoby. Pozdrav byl povinný pro každého občana. Vyjadřovala se tak loajalita Hitlerovi, jeho politice a straně. V roce 1936 se však stalo něco zvláštního. Přestože August Landmesser patřil k nacistické straně, na jednom ze srazů odmítl na znak úcty k Hitlerovi jako jediný zvednout svou pravici.

 

 

K nacistické straně se Landmesser přidal ještě v roce 1931 a od té doby se pomalu posouval po pomyslném žebříčku výše.

Brzy se však beznadějně zamiloval do Židovky jménem Irma Eckler a v roce 1935 ji požádal o ruku. Jeho štěstí však netrvalo dlouho. Když se provalilo, že se oženil se ženou židovského původu, byl z nacistické strany vyloučen.

Rozhodli se požádat úřad v Hamburku, aby je oddal, jejich žádost však byla zamítnuta.

V roce 1937 se August rozhodl, že spolu se svou rodinou uprchne do Dánska. Na hranici ho však zadrželi a obvinili z hanobení rasy.

O rok později byl pro nedostatek důkazů propuštěn, zakázali mu však setkávat se s Irmou. Landmesser však odmítl poslechnout příkaz a v roce 1938 byl zatčen znovu.

Tentokrát byl odsouzen na tři roky prací v koncentračním táboře. Své dítě ani milovanou ženu už nikdy víc neviděl.

Policie totiž zatkla i Ecklerovou, která v té době čekala druhé dítě. Brzy ve vězení porodila druhou dcerku, Irene, téměř okamžitě po porodu ji však poslali do ženského koncentračního tábora.

I když není zcela jisté, co se s Ecklerovou stalo potom, říká se, že v roce 1942 byla poslána na místo, kde se hromadně prováděla eutanazie a spolu s dalšími 14ti tisíci lidmi byla zavražděna.

Po třech letech v koncentračním táboře byl August Landmesser propuštěn, v roce 1944 ho však povolali do války. O několik měsíc později byl prohlášen za nezvěstného. Údajně se ztratil během akce v Chorvatsku. V roce 1949 byl oficiálně prohlášen za mrtvého.

Zdroj: independent.co.uk

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor