Třetina Němců chce Spojené státy evropské, ale jen deset procent Britů s tímto plánem souhlasí
30. prosince 2017 Redakce AC24 Ze světa 3057 0
thumbnail
Skoro jedna třetina lidí v Německu a ve Francii chce, aby se Evropská unie přetvořila na jedinou zemi, čili ‚Spojené státy evropské‘, souhlasí s tím ale jen 10 procent Britů. Plán na přetvoření tohoto bloku na jediný federální superstát do roku 2025 předložil tento měsíc bývalý předseda Evropského parlamentu a kandidát na německého kancléře.

 

 

Ten volal po ústavě EU a po rychlém rozšíření pravomocí pro tento blok spolu s podrýváním suverenity národních států, stejně jako požadoval, aby byla každá země, co se tomu bude stavět do cesty, z EU vyhozena.

YouGov v průzkumu provedeném před Vánoci a vydaném ve čtvrtek zjistila, že tuto představu upřednostňovalo 30 procent německých respondentů, což z Německa činí zemi, která se k tomu ze sedmi evropských národů, kde průzkum proběhl, staví nejpříznivěji.

Také francouzští respondenti jsou relativně dost takové představě příznivě nakloněni, kdy 28 procent jich schvaluje návrh Spojených států evropských.

Nejméně příznivě jsou tomu nakloněni lidé z Británie, kde se jen 10 procent účastníků vyjádřilo, že s takovým plánem souhlasí.

Také Finové a Norovo jsou dost kritičtí, když ty byly jedinými národy, v nichž přes polovinu (56 respektive 55 procent) se rozhodně staví proti Spojeným státům evropským.

Ve všech severských zemích (Dánsko, Švédsko, Finsko a Norsko) bylo mezi 12 a 13 procenty lidí pro tento plán.

S tím, jak Británie z EU odchází, tak se nejspíš evropská integrace zrychlí, jelikož Británie tradičně odporovala krokům podrývajícím národní suverenitu.

V současnosti tento blok jede „plnou parou“, aby zřídil Armádu EU se společným rozpočtem a ústředím, jak to minulý měsíc potvrdili ministři zahraničí EU.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron volal po nových zákonech a institucích, které vydláždí cestu k jedinému celoevropskému národu s jednotným rozpočtem pro celou EU, s jediným ministerstvem financí pro celou Evropu a s veškerými finančními zákony jen z Bruselu.

Zdroj: sf.org

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor