USA vedená koalice měla údajně znovu evakuovat skupinu velitelů ISIS
29. prosince 2017 Redakce AC24 Ze světa 4172 0
thumbnail
28. prosince odhalily Syrské arabské tiskové agentuře (SANA) místní zdroje, že helikoptéry USA vedené koalice 27. prosince evakuovaly velitele ISIS z několika pozic v gubernii Deir Ezzor a převezly je na své základny v gubernii al-Hasaka. SANA neposkytla žádné další podrobnosti týkající se údajné evakuační operace.

 

 

Američtí vojáci čekají na vyzvednutí helikoptérami jižně od Balad Ruz, 22. března 2009 v Iráku. (DoD photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Walter J. Pels, U.S. Navy/Released)

SANA rovněž už předtím v prosinci odhalila, že USA vedená koalice evakuovala 47 velitelů ISIS. Tito velitelé byli přemístěni na americkou základnu u tábora al-Sad jižně od města al-Hasakah, uvádí SANA.

Toto není poprvé, kdy média hlásila, že USA vedená koalice evakuuje velitele ISIS. Ruský státní mediální kanál Sputnik 7. září uvedl, že americké helikoptéry do „bezpečných regionů“ evakuovaly přes 20 polních velitelů ISIS z Deir Ezzor.

Později 7. listopadu ruská státem vedené média obvinila Spojené státy z evakuace velitelů ISIS z města Mayadin před jeho říjnovým osvobozením Syrskou armádou.

Takováto tvrzení se neomezují na mediální kanály podporující Damašek. Také pro-opoziční Syrští pozorovatelé lidských práv (SOHR) v roce 2017 zveřejnili několik zpráv tvrdících, že USA evakuovaly tucty velitelů ISIS a některé své špiony, kteří infiltrovali ISIS.

Mnoho syrských provládních aktivistů tvrdí, že Amerikou vedená koalice plánuje znovupoužití těchto zkušených velitelů v příštím válčení proti Syrské arabské armádě (SAA). Ruské centrum pro sledování stran bojujících v Sýrii USA vedenou koalici 16. prosince obvinilo, že bývalé členy ISIS cvičí v uprchlických táborech v gubernii al-Hasaka.

Zdroj: sf.org

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor