Lidé mnoho let fascinovali živočichové se schopností dýchat pod vodou. Např. i obyčejná ryba je pro nás úchvatná tím, že se nikdy nemusí z vody vynořit, aby se nadechla. I lidská rasa by mohla trochu těžit z toho, kdyby uměla dýchat pod vodou: zabránilo by se tak utopení a průmysly jako lov korýšů by mohly být o dost efektivnější.
Zatím však pořád ještě platí, že dýchat pod vodou není zrovna dobrý nápad.
Zvířata se seznámila se svými novým prostředím a začala v něm dýchat
Avšak místopředseda vlády Dimitrij Rogozin plánuje tuto skutečnost změnit a rozběhnout podvodní dýchání ve svém projektu kapalného dýchání.
První test proběhl dost úspěšně: umístili jezevčíka do tanku naplněného speciální kapalinou. Zatímco každý s mozkem v hlavě by čekal, že se utopí a zemře pomalou krutou smrtí, tak si to zvíře za chvilku v novém prostředí zvyklo a začalo dýchat, jako by se nic nestalo.
Když pejska z té kapaliny vyndali, otřel ho laboratorní personál ručníkem a šéf srbské delegace viděl, že pejsek je naprosto perfektně v pořádku. Aby o tom ujistil, tak pejska pohladil a poznamenal, že to byl velice působivý experiment.
Manažer tohoto projektu Fedor Arseniev za Nadaci pokročilých studií zdůrazňoval fakt, že takovýto typ technologií by šel využít v situacích jako záchrana námořníků, kteří jsou obětí havárie ponorky. U toho jsou však obavy z dekompresní nemoci, kdyby se vystoupalo ze 100 metrů velice rychle, což by mohlo rychlý návrat na povrch učinit smrtící.
Avšak na navržené ponorce by lidé mohli nést speciální zařízení, které neobsahuje tento syndrom způsobující dusík, což by jim umožnilo vrátit se na povrch nepoškození.
Třeba se jednou tento projekt rozšíří globálně a my budeme opravdu schopni i v oceánu plavat jako ryba ve vodě...