Umělá inteligence: Když nemůžete věřit vlastním očím, co je už v dnešní době možné...
13. prosince 2017 Redakce AC24 Ze světa 9537 0
thumbnail
Umělá inteligence (AI) se nám mírovými kroky dere do života, a ač mnozí tuto technologii vítají, jiní z ní mají obavy. Těm, co mají ty obavy, může NVidia způsobit určité starosti, protože ty zneklidňuje způsob, jakým AI může kopírovat realitu. Obrázky po přetvoření umělou inteligencí by mohly lidi přimět, aby považovali cokoliv, co spatří on-line, za podvrh, ať to vypadá, jak chce, realisticky.

 

 

NVidia umí na videu pomocí umělé inteligence změnit den v noc

V říjnu předvedla NVidia svou technologickou schopnost spojenou s umělou inteligencí, pomocí níž lze generovat podvrhy snímků, které lidé budou považovat za realistické. Teď se pustili do výroby videí podvržených pomocí umělé inteligence.

AI odvede perfektní práci při změně videí, kdy je den přetvořen v noc, zima je přeměněna na léto a dokonce se video s domácí kočkou přemění na video s gepardem. Ještě více překvapuje skutečností, že jejich systém umělé inteligence to umí, aniž by k tomu potřeboval nějak moc zácviku, daleko méně, než jakékoliv jiné formy systémů AI.

Stejně jako u generátorů tváří, tak ten AI software od NVidia, využívá nových AI algoritmů pojmenovaných generativní soupeřící síť, rovněž známá jako GAN. Ty dvě neurální sítě pracující pospolu a vytváří videa nebo obrázky a jedna druhé kritizuje práci. GAN potřebuje ohromnou spoustu označkovaných dat, aby se naučila, jak generovat svá vlastní data. Obecně si tento systém prohlíží dvojice obrázků, které zobrazují, jak ulice vypadá, když je ulice zasněžená, a když je čistá, a pak vygeneruje své vlastní obrázky, buď se sněhem, nebo bez něj.

AI dovede odhadnout, jak by ulice vypadala, kdyby byla pokryta sněhem nebo deštěm

Tato nová transformační technologie umělé inteligence od NVidia dovede využít své představivosti, aby předvedla, jak by ulice vypadala, kdyby byla pokryta sněhem, aniž by tuto ulici už takto předem viděla, uvádí výzkumníci Jan Kautz a Ming-Yu Lui.

Lui se uchýlil k tvrzení, že tento tým se o svůj výzkum podílí se zákazníky a s produkčním týmem NVidia. Prozradil, že nemůže poskytovat žádné komentáře o tom, jak rychle nebo do jaké míry by šlo umělou inteligenci prakticky adoptovat, ale řekl, že pro ni existuje spousta zajímavých potenciálních aplikací.

Jedním z příkladů byl ten, že ač v Kalifornii je déšť velice vzácný, tak potřebovali zařídit, aby auta se samočinným řízením, jezdila dobře i v dešti. Řekl, že by šlo umělou inteligenci použít, aby se u aut se samočinným řízením přešlo od řízení ve slunečném počasí na řízení v dešti.

Ač pro to existuje řada praktických aplikací, tak tato technologie dovede posloužit i různým vrtochům. Výzkumníci řekli, že jsou schopni ze snímků ukázat, jak by váš dům mohl vypadat v budoucnu uprostřed zimy nebo sněhu nebo jak by vypadalo místo konání svatby na podzim, kdy je země pokryta listím.

V budoucnu nebudou moci lidé rozlišit mezi podvrhem a snímkem reality

Samozřejmě, že ti, co technologii AI nevítají, říkají, že AI jako takovou, lze nekale zneužít. Bude-li široce nasazena, tak bude lidská schopnost důvěřovat jakémukoliv obrázku nebo videu na základě toho, co říkají oči, dost snížena. Lidé nebudou vědět, jestli se dívají na realitu nebo na videa od AI.

Existuje možnost, že video-důkazy nebudou u soudu přípustné, přičemž falešné zprávy by mohly zaplavit internet, jelikož skutečné video-zprávy budou nerozlišitelné od toho, co vygeneruje umělá inteligence. Prozatím se AI omezuje na pár aplikací a dokud se nedostane do rukou spotřebitelů, nejsme žádným způsobem schopni říci, jaký to bude mít dopad na společnost.

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor