Rakousko se vzepřelo západnímu trendu a zrušilo nachystaný zákaz kouření
13. prosince 2017 Redakce AC24 Ze světa 6813 0
thumbnail
VÍDEŇ (Reuters) – Zatímco velká část Západu zakázala kouření v restauracích a barech, tak Rakouský nachystaný zákaz má jít do koše. Tato malá blahobytná země je proslulá svými alpskými scenériemi a její metropole Vídeň je pravidelně hodnocena mezi těmi městy světa, v nichž je život nejlepší. Ale mnozí návštěvníci jsou překvapeni, když zjistí, že nocí se tam často šíří ohavný pach zpátečnických překonaných desetiletí.
 

Rakousko tedy schválilo zákon zakazující od května 2018 kouření v barech a v restauracích. Ten byl ale teď zvrácen, k čemuž došlo na základě dohody mezi konzervativní Lidovou stranou (OVP) vedenou Sebastianem Kurzem a krajně pravicovou Stranou svobody (FPO), kterou dosáhli během svých probíhajících vyjednávání o vládní koalici, jak uvedla osoba obeznámené s jejich diskusemi.

„V platnosti zůstanou současná pravidla,“ řekla tato osoba, čím potvrdila zprávy místních médií. Kouření je v restauračním průmyslu obecně zakázané, jsou však povolené různé výjimky.

Zrušit tento nadcházející zákaz byl nápad prosazovaný vůdcem FPO Heinz-Christian Strachem, 48, který se opakovaně, ale marně, pokoušel přestat s kouřením. Kurz, kterému je 31, se nikdy kouřit nenaučil a dokonce se vyhýbá i kávě, což je v této zemi s oslavovanou kulturou kávy, velice vzácný druh abstinence.

Kouření nebylo během voleb hlavním problémem, v těch udělal Kurz svým tématem tvrdou linii k imigraci. Ale někteří vlastníci restaurací tlačili na zrušení tohoto plánovaného zákazu, což podporoval i Strache, který řekl, že to by měla být věc svobodné volby, zda se zákazníkům dovolí kouřit.

„Zrušení totálního zákazu kouřit v restauračním průmyslu je strašlivý krok zpět ve zdravotní politice,“ řekl ministryně zdravotnictví sociální demokratka Pamela Rendi-Wagner, která plánuje odchod do opozice, jakmile bude dohoda o koalice uzavřena.

„To ukazuje, jak těm černo-modrým na zdraví lidí vůbec nezáleží,“ uvedla v prohlášení, v němž o OVP a FPO mluvila podle jejich tradičních barev.

Ke koaliční dohodě bude rovněž patřit zvednutí věku pro kouření z 16 na 18 a zákaz kouření v autech, kde jsou uvnitř nezletilí, řekl člověk obeznámený s těmito rozhovory.

Obě strany jsou zatím zaklíněny do koaličních rozhovorů, které začaly krátce poté, co Kurzova vlastní strana 15. října vyhrála parlamentní volby, kdy je pravděpodobné, že k dohodě dojde před Vánoci, uvádí ta osoba obeznámená s vyjednáváními.

Zdroj: reuters.com

 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor