Bývalý major ukrajinské armády uvedl, že MH17 byl sestřelen z území, jež kontroloval Kyjev
9. prosince 2017 Redakce AC24 Ze světa 5072 0
thumbnail
Bývalý major ukrajinských ozbrojených sil Jurij Baturin prohlásil, že malajsijský letoun Boeing MH17, který se v červenci 2014 zřítil v Doněcké oblasti, byl zasažen z vesnice Zarošenske, kterou tehdy kontroloval Kyjev. Toto prohlášení Baturin učinil v rozhovoru pro televizi Zvězda. Uvádí se, že když došlo k letecké katastrofě, zastával funkci náčelníka velícího stanoviště vojenského oddílu A-1215 protiletadlových raketových sil rozmístěných u Charkova a v den katastrofy osobně viděl Boeing na detektoru.

 

 

„Věnovali jsme pozornost všem letounům, jež létaly nad oblastí bojových operací, neboť podle mě je to hloupost. Pozornost jsme obrátili právě v ten okamžik, když letadlo zmizelo z detektoru. Byl bod, není bod. To upoutalo pozornost," uvedl bývalý příslušník ukrajinských ozbrojených sil.

Dále uvedl, že po několika dnech po pádu letadla na velící stanoviště u Charkova dorazili vojáci, kteří měli na starosti přesun techniky 166. protiletadlového raketového pluku do oblasti vesnice Zarošenske. Baturin dodal, že zmiňovaná technika zahrnovala i protiletadlový systém Buk.

Bývalý major ukrajinské armády si spojil fakta a pochopil, že bod Boeing MH17 z radaru „zmizel v oblasti působení protiletadlového řízeného raketového kompletu Buk, kam spadá stanoviště u vesnice Zarošenske".

Údajné zapletení ruského generála

Nezávislé investigativní skupině Bellingcat se podařilo identifikovat osobu, která údajně sehrála klíčovou roli při katastrofě dopravního letadla nad Donbasu v červenci 2014, při níž zahynulo téměř 300 lidí. Skupina to dnes oznámila na svých webových stránkách.

Z odposlechu tehdejších telefonních rozhovorů prý vyplynulo, že jde o penzionovaného ruského generála Nikolaje Fjodoroviče Tkačeva, který nyní působí jako hlavní inspektor centrálního vojenského okruhu ruské armády.

O převozu protivzdušného systému Buk mezi sebou říkali dva lidé, jeden měl krycí jméno Delfín a druhý Orion. Zmiňovaným Delfín měl být právě Tkačev, který byl při odposlechu zachycen, jak řekne: "Tady Nikolaj Fjodorovič. Zdravím tě." Orion mu na to kontruje: "Nikolaj Fjodorovič, rád tě slyším." Následuje debata o transportu, při které Delfín říká, že kolona je potvrzena a ptá se, odkud a kam půjde. Orion si není jistý, ale Delfín nakonec řekne, že by měla jít přibližně 1,5 kilometru od letiště. To se však Orionovi nezdá, protože je tam vesnice. "Mají tam pozice. Nevím. Něco vyzkoušíme." dodává. Orion.

Zdroj: snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor