Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Palestinci pálí obrázky s americkým prezidentem
7. prosince 2017 Redakce AC24 Ze světa 3786 0
thumbnail
Americký prezident Donald Trump ve středu v Bílém domě řekl, že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Oznámila to zpravodajská televize Sky News. „Dospěl jsem k závěru, že je čas uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele,“ prohlásil republikánský prezident. Trump zároveň vydal pokyn resortu diplomacie, aby začal s přípravami procesu přestěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

 

 

„Tento proces se začne okamžitě,“ řekl Trump. Řešení v podobě dvou států, které by ukončilo konflikt na Středním východě, podpoří, pokud si to obě strany budou přát.

Postavení Jeruzaléma - města posvátného pro muslimy, křesťany i židy - je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael ho pokládá za své hlavní město, ale mezinárodní společenství domnívá, že status města se musí určit na mírových rozhovorech. Palestinci žádají, aby byl jejich hlavním městem východní Jeruzalém, obsazen Izraelem v roce 1967.

Americké ministerstvo zahraničních věcí zaslalo ve středu všem svým diplomatickým zastoupením ve světě výzvu, aby jejich představitelé odložili nepodstatné návštěvy Izraele, Jeruzaléma a západního břehu Jordánu do 20. prosince. Informovala o tom agentura Reuters, která získala kopii výzvy.

Palestinci pálí vlajky USA...

O statutu Jeruzaléma lze rozhodnout pouze při přímých izraelsko-palestinských jednáních, prohlásil ve středu generální tajemník OSN António Gutteres.

Šéf světové organizace udělá podle vlastních slov vše, co je v jeho silách, aby podpořil izraelských a palestinských lídrů v zájmu jejich návratu k věcným jednáním.

„V této velmi znepokojivé chvíli chci dát jasně najevo, že řešení (blízkovýchodního konfliktu) prostřednictvím vzniku dvou států nemá alternativu. Neexistuje plán B,“ zdůraznil Gutteres a dodal, že vždy byl proti jednostranným opatřením, které by ohrozily vyhlídky na mír mezi Izraelci a Palestinci.

Evropská unie vyjádřila v souvislosti s rozhodnutím vážné znepokojení s ohledem na mírový proces. Podle šéfky evropské diplomacie Federico Mogheriniové by měla najít cesta na vyřešení statusu Jeruzaléma jako hlavního města obou států cestou jednání. Stanovisko EU a jejích členských států se nemění, i nadále respektují mezinárodní dohody i včetně umístění diplomatických zastoupení, zdůraznila.

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil rozhodnutí nejvyššího amerického činitele Donalda Trumpa za jednostranný krok a porušení mezinárodního práva i všech rezolucí OSN. Nejvyšší francouzský představitel se tak vyjádřil ve středu večer na závěr své návštěvy Alžírska.

Zdroj: skynews.com.au

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor