Emmanuel Macron zařídil, aby ve Francii byly genderově založené urážky trestné
2. prosince 2017 Redakce AC24 Ze světa 5373 0
thumbnail
Francouzský president Emmanuel Macron zařídil, aby byly genderově založené urážky ve Francii zakázané, a varuje, že občany přistižené, že se jich dopouští, by mohl čekat kriminál. Macron tvrdí, že tato opatření jsou zaměřena na vynucení politicky korektních anti-sexistických hodnot u veřejnosti a školních dětí. „Zpečeťme pakt rovnosti mezi muži a ženami,“ řekl Macron v projevu k Mezinárodnímu dni odstranění násilí proti ženám.

 

 

„Na genderu založené urážky budou trestné podle zákona. Pachatelé narazí na odstrašující postihy,“ varoval.

France24.com hlásí:

Macron při svém projevu vyhlásil minutu ticha za těch 123 žen, které v roce 2016 zabili jejich partneři nebo bývalí partneři.

K ohlášeným opatřením patří vzdělávání dětí na středních školách o pornografii a zjednodušení systému nahlašování znásilnění a přepadení na policii.

K návrhům, které by mohly být zahrnuty do předlohy zákona v roce 2018, by mohla patřit kriminalizace obtěžování na ulici a rozšíření omezení na znásilňování nezletilých na 30 let z 20 let. Macron rovněž řekl, že by se osobně přikláněl k stanovení věku svolení se sexem na 15 let. V současnosti není ve Francii žádný minimální věk pro svolení se sexem.

K plánovaným změnám v policejním systému bude patřit umožnit obětem znásilnění a sexuálních útoků provést své předběžné nahlášení přes internet, než přijde na policejní stanici přednést trestní oznámení. K dalším opatřením patří zastavení autobusu „na požádání“, kdy ženy mohou v noci zastavovat autobusy kdekoliv, aby se domů dostaly bezpečně.

Francouzská feministická skupina Osez le Féminisme uvedla, že tato opatření jdou správným směrem, že ale musí být odprovázena adekvátním financováním.

„Bez financování bude jakýkoliv plán na komunikaci, školení, uvědomění nebo pomoc obětem zbytečný,“ uvádí v prohlášení.

Ve Francii se také po skandálech postihujících francouzské politiky v posledním desetiletí debatuje o sexuálním obtěžování.

Před šesti lety donutil sexuální skandál bývalého ministra financí Domique Strauss-Kahna rezignovat z šéfování Mezinárodnímu měnovému fondu, což ve Francii vyvolalo vlnu zpytování duší ohledně sexuálního obtěžování, které nepozorovaně probíhá u vyšších mocenských vrstev.

Zdroj: pz.cz

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor