CNN vydala článek věnovaný obchodu s otroky v Libyi po svržení režimu Muammara Kaddáfího. Každoročně se přes Libyi k pobřeží Středozemního moře valí desetitisíce uprchlíků, buď aby prchli před konflikty nebo aby si našli v Evropě lepší příležitosti. Přechod hranic je ale teď podle CNN už těžký, neboť libyjské úřady začaly s raziemi na pašeráky.
V LIBYI BUJÍ DÍKY SVRŽENÍ KADDÁFÍHO A LÁKÁNÍ MIGRANTŮ DO EVROPY TRH S OTROKY
Na moře tedy vyplouvá stále méně a méně člunů plných lidí, kteří většinou už utratili všechny svoje peníze, aby financovali svůj pokus o útěk. Když ale nemají dost peněz na svoje jméno, tak se migranti a uprchlíci stanou otroky a pašeráci se stanou jejich pány, kteří tyto lidi prodávají v aukcích.
CNN vskrytu takovou aukci kousek od metropole Tripolis nafilmovala, kdy se po asi šest nebo sedm minut ukazuje, jak se tucty lidí předvádí vystavovaných „na tržišti“. Tento video-důkaz se teď předal libyjským úřadům, které slíbily, že zahájí vyšetřování. První poručík Naser Hazam z vládní agentury proti ilegální imigraci v Tripolisu CNN řekl, že ač on osobně aukce otroků neviděl, tak uznává, že organizované gangy v zemi provozují pašerácké sítě. „Naplní člun stovkou lidí a těm lidem se to buď povede, nebo ne,“ řekl Hazam. „Pašeráky už nezajímají, když už z nich dostali peníze, a ti migranti se sice mohou do Evropy dostat, ale zrovna tak i zahynout na moři.“
CNN mluvila s Anes Alazabim, vedoucím záchytného centra pro migranty v Tripolisu, kteří mají být deportovaní. Říká, že slyšel „spoustu příběhů“ o tom, jak je pašeráci zneužívají.
„Trpím s nimi. To, co jsem tu denně vídal, věřte mi, mě kvůli nim naplňuje bolestí,“ říká. „Každý den od těch lidí slyším nový příběh. Museli byste si je všechny vyslechnout. Mají právo pozdvihnout svůj hlas.“
Jeden ze zadržovaných migrantů, mladý muž jménem Viktor, říká, že ho na aukci prodali. Když už byl zhnusený bující korupcí v nigerijském státě Edo, tak tento 21 letý muž utekl z domova a strávil rok a čtyři měsíce ve snaze dostat se do Evropy, přičemž spotřeboval své životní úspory. Povedlo se mu dostat se až do Libye, kde říká, že byl on i další rádoby migranti držen v hrozných životních podmínkách, s nedostatkem jídla, zneužívaný a vystavený hrubému zacházení svých věznitelů. Když mu došly peníze, tak Viktora jeho pašeráci prodali jako dělňase, přičemž mu řekli, že peníze ze zisku z této transakce se použijí ke snížení jeho dluhu. Ale po několika týdnech nucených prací Viktorovi řekli, že peníze z jeho prodeje nestačí. Vrátili ho pašeráků, aby ho pře-prodali ještě několikrát. Pašeráci se rovněž dožadovali od Viktorovy rodiny, aby za něj zaplatila výkupné, aby ho pak pustili a mohl být deportován.
„Zaplatil jsem přes milion nigerijských nairů čili 2 780 $,“ řekl CNN v tomto detenčním centru, kde čeká, až bude konečně poslán zpět do Nigérie. „Moje matka dokonce obešla pár vesnic, aby si půjčila peníze od různých lichvářů a zachránila mi tak život.“
Mnoho migrantů se zřeklo svých snů, že by se někdy dostali k evropským břehům. Letos se přes 8 800 lidí rozhodlo, že se dobrovolně vrátí domů repatriačními lety organizovanými Mezinárodní organizací pro migraci (IOM).
Ač se mnoha jeho přátelům z Nigérie do Evropy dostat podařilo, tak Viktor to vzdal a vrací se domů s prázdnýma rukama. „Sice se mi to nepodařilo, děkuji ale Bohu za životy těch, kterým se to podařilo,“ říká. „Nejsem šťastný. Vracím se zpět a začínám zase od nuly. Je to velice zdrcující. Velice zdrcující.“
Zdroj: southfront.com