Tým výzkumníků právě využil Vysoce přesný vyhledávač planet z radiální rychlosti (HARPS) z Evropské jižní observatoře (ESO), aby objevil planetu z jiné soustavy – takové planety jsou rovněž známy jako „exoplanety“ – o nízké hmotnosti obíhající kolem rudého trpaslíka, hvězdy Ross 128. Stojí za pozornost, že tato planeta má hmotnost dost podobnou Zemi. …
Ve skutečnosti se má za to, že tato planeta, formálně známá jako Ross 128 b by Zemi mohla být podobná, jak svou velikostí, tak i povrchovou teplotou. A to je jen 11 světelných let od naší sluneční soustavy, což z ní činí teplotou druhou nejbližší planetu, jakou jsme kdy zachytili. Nakonec je tento malý svět hned za Broximou b.
„Tento objev se zakládá na více než desetiletí intenzivního monitorování HARPS spolu s technikami redukce dat a datové analýzy na úrovni doby,“ uvedl v tiskovém prohlášení Nicola Astudillo-Defru z Genevské univerzity, který je spoluautorem článku nastiňujícího objevení této exoplanety. „Jen HARPS předvedl takovou přesnost a tak zůstává naším nejlepším lovcem planet svého druhu i po 15 letech svého provozu.“
Takto NASA využívá Starligh k objevování exoplanet v hlubokém vesmíru:
Divné signály od blízkého rudého trpaslíka hvězdy Ross 128:
Tým za touto prací si rovněž všímá toho, že ač na většině rudých trpaslíků dochází k ohromným slunečním erupcím, a ty tak své planety zaplavují smrtonosnou radiací, tak Ross 128 je naopak „tichá hvězda“. V důsledku toho jsou její planety blízko umístění příhodného pro nějakou formu mimozemského života. Objevení světů o hmotnosti Země obíhající kolem takovéto hvězdy je tudíž významné.“
Taková Proxima Centauri je zvláště aktivní s četnými mohutnými erupcemi, které by mohly sterilizovat atmosféry jejích planet, pokud by je to rovnou z atmosféry nesvléklo,“ vysvětlil vedoucí autor Xavier Bonfils z Instut de Planétologie at d’Astrophysique de Grenoble. „Ovšem Ross 128 je jednou z nejtišších hvězd v našem vzorku, a ač je od nás o malý kousek dále, je z ní úžasný alternativní cíl výzkumu.“
Oběžná dráha Ross 128 b je 20 blíže k její hvězdě, než je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem – ale tato planeta dostává jen 1,38 krát více záření, což vytváří její rovnovážnou teplotu od -60°C do 20°C. Ale i když vědci věří, to je ve skutečnosti mírně vyhřátá planeta, tak dosud nedošlo k potvrzení, že leží v obyvatelné zóně, což je zóna obklopující hvězdu, v níž může existovat kapalná voda.
„Za deset let budeme díky gigantickým teleskopům schopni tuto planetu přímo ‚vidět‘ a charakterizovat její atmosféru,“ vysvětlil Astudillo-Defru.
„Mezitím bude zapotřebí, abychom lépe nastavili teoretické modely, abychom ozřejmili, jestli bude možno na povrchu Ross 128 b najít kapalnou vodu.“
Jak už bylo prve řečeno, Ross 128 je v současnosti 11 světelných let od Země, ale pohybuje se k nám a v důsledku toho bude jednoho dne naším nejbližším hvězdných sousedem… ani ne za 79 000 let, což je ovšem z kosmického hlediska takové mrknutí oka (od futurist.com).
Zdroj: dtv.com