Horší aféra, než byl Snowden. Katastrofální dopad na NSA po krádeži prolomovacího softwaru hackery
13. listopadu 2017 Redakce AC24 Ze světa 6073 0
thumbnail
Národní bezpečnostní agentura USA (NSA) zažívá krizi po té, co jí hackeři ukradli v roce 2016 škodlivé software, jež tato tajná služba používala k prolomení zařízení a sítí po celém světě, píše list The New York Times. Hackerská skupina Shadow Brokers uveřejnila programový kód software odcizeného NSA. Byl pak použit na vytvoření virů, jež mocně poškodily počítače po celém světě.

 

 

NSA situaci úředně nekomentuje, avšak The New York Times považuje za prokázané, že odcizená kybernetická zbraň patří tajné službě. Potvrdili to rovněž nynější zaměstnanci Národní bezpečnostní agentury.

Sdělili, že činy Shadow Brokers měly „katastrofální dopad na NSA": byla zpochybněna její schopnost uhájit mocnou kybernetickou zbraň a také hodnota této služby pro národní bezpečnost. „Agentura, která je považována za světového lídra v prolomení počítačových sítí nepřítele, nedokázala ubránit vlastní sítě," píše list.

The New York Times připomíná, že se krádež dokumentů dá porovnat se „zemětřesením, jež do základů otřáslo NSA."

Předpokládají, že škody způsobené Shadow Brokers mohou být značně větší než ty, které způsobil bývalý příslušník CIA a NSA Edward Snowden. Odhalil název programů masového špehování, kdežto hackeři zavěsili programový kód, čímž umožnili jejich použití třetími osobami.

Podle The New York Times nedokážou americké tajné služby ani zjistit, jak došlo k úniku, a je-li na to napojen nějaký jejich příslušník. Konají se masové prověrky.

„Morální nálada klesla, zkušení odborníci odcházejí z agentury na lépe placená místa, včetně do firem, jež hájí počítačové sítě před prolomením s použitím nástrojů NSA," píše list.

Od roku 2015 byli tři zaměstnanci zatčeni za krádež dat, avšak není jasné, zlepšila-li se situace v NSA, připomíná list.

Bývalý zaměstnanec „hackerského" oddělení NSA Jake Williams, jehož jméno a zaměstnání také odhalili Shadow Brokers, označil tyto události za „víceúrovňovou katastrofu." Potvrdil, že příslušníci pořádkových orgánů „stopují" účastníky prolomení, avšak zatím nikoho nechytili.

List píše, že jedním z hlavních podezřelých z prolomení je i nadále Rusko, které již nejednou popřelo tato obvinění amerických tajných služeb. List neuvedl žádné důkazy ruské účasti. Pouze připomněl, že společnost Laboratoř Kasperského jako jedna z prvních „vystopovala" hackerské oddělení Agentury národní bezpečnosti a uhájila své software před průnikem NSA.

Zdroj: nytimes.com, snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor