Od 11. září 2001 utratila americká vláda za zahraniční války ohromujících 1,46 bilionu $, uvádí periodická zpráva Ministerstva obrany (DoD) zvaná „Náklady na války“. Jak o tom referuje International Business Times, tato částka představuje 250 milionů denně v posledních 16 letech. Nově zveřejněná verze vydaná blogem Secrecy News vedeným Americkou federací vědců pokrývá aktivity spojené s válkami táhnoucími se od teroristických útoků z 11. září až do poloviny roku 2017.


Podle této zprávy, i přes fakt, že válka proti terorismu mohutně probíhá až do dnešního dne, to byly Operace irácká svoboda (2003-2011) a Operace udržení svobody (2001-2014), kterým lze přičíst největší náklady, když dohromady stály více než 1,3 bilionu (tisíc miliard) $.

Je třeba uvést, že tato analýza pokrývá pouze přímé s válkou spojené výdaje a představuje určitě tu formu odhadu znamenající nejnižší započítávání nákladů na proběhnuvším americké války. Např. v roce 2014 zpráva nestranického zbrojního výzkumu Kongresu zjistila, že vláda do války s terorismem už nalila 1,6 bilionu $. Tento odhad by znamenal částku přibližně 337 milionů dolarů denně během 13 letého období.

Loni zpráva vydaná Dr. Neta Crawfordem, profesorem politických věd na Brown University, zjistila, že výdaje Ministerstva obrany Spojených států, Ministerstva domácí bezpečnosti a správy Záležitostí veteránů od 11.9 byly ještě daleko vyšší a dosáhly skoro 5 bilionů $.

Když to říkáme, tak je třeba uvést, že poslední zpráva DoD zahrnuje jen náklady vojenských operací, podpory nasazených vojsk a dopravy personálu a techniky. Ta neobsahuje náklady na požitky veteránů z vojsk, které v těchto válkách sloužily. Jen náklady na požitky veteránů samotné se odhadují někde mezi 600 miliardami $ až 1 bilionem $. Do celkových nákladů se rovněž nezapočítávají značné náklady „za utajené programy nepatřící DoD“, jako jsou ty vedené Ústřední zpravodajskou agenturou (CIA), o níž víme, že na sto má sama značný rozpočet.

Dále, že by existovaly nějaké náklady válečných zón, do nichž se americké ozbrojené síly v poslední době aktivně zapojily, jako je Libye nebo Somálsko, nebyly v této zprávě nijak konkrétně zmiňovány. Pokud by se vám zdálo těch 250 milionů $ denně po dobu 16 let jako příliš velké číslo, aby se to utrácelo za smrt a zkázu, tak vás musíme ujistit, že skutečné finanční náklady války s terorismem, jsou ve skutečnosti daleko vyšší.

Jak International Business Times vysvětlil, válka s terorismem se stala tou nejnákladnější válkou od II. světové války:

„Podle Výzkumné služby Kongresu je jedinou válkou, v americké historii, která stála více než Globální válka proti terorismu, II. světová válka, která přepočteme-li ji na současné dolary, stála 4,1 bilionu. Přímé válečné náklady na Vietnamskou válku představovaly v přepočtu na současné dolary 738 miliard $.“

Jak hlásí StockBoardAsset.com, lehký náhled na Americké impérium nám ukáže, že to má skoro 800 vojenských základen ve více než 70 zemích a teritoriích v zahraničí.

Na údržbu těchto globálních sil schválil americký Senát v návrhu vojenského zákona na letošní rok 700 miliard $. Tato částka daleko přesahuje těch 549 miliard $ stanovených jako strop pro vojenské výdaje v Zákonu o kontrole rozpočtu 2011. Jsou tu i důkazy o tom, že tento tok peněz se zvyšuje spolu s povídačkou, která se Americe podstrkuje o novém nepříteli, kterého zaměřují v hledáčku.

Zdroj: zerohedge.com