Polovina všech léků předepsaných lékaři ve Francii je podle dvou významných lékařských specialistů pro pacienty buď zbytečná nebo potencionálně nebezpečná. Obviňují mocné farmaceutické společnosti z toho že stále prodávají tyto léky s obrovskými náklady pro zdravotní systém a daňové poplatníky. Profesor Philippe Even, ředitel prestižního Necker Institutu, a Bernard Debré, lékař a člen parlamentu, tvrdí, že odstranění léků, které označují jako nadbytečné a nebezpečné, ze seznamu těch placených francouzským zdravotnictvím by mohlo ušetřit až 10 miliard eur ročně. A také zabránit až 20 000 úmrtí spojených s léky a snížit hospitalizaci až o 100 000.

Ve své 900 stránkové knize Příručka k 4000 užitečným, zbytečným nebo nebezpečným lékům zkoumali Even a Debré účinnost, rizika a náklady léků dostupných ve Francii. Mezi těmi uvedenými jako „zcela zbytečné“ byly statiny, široce užívané ke snížení hladiny cholesterolu. Černá listina 58 léků označených lékaři jako nebezpečné zahrnovala léky protizánětlivé, dále léky předepisované při kardiovaskulárních onemocněních, cukrovce, osteoporóze, svalových křečích, závislosti na nikotinu a antikoncepci.

Profesionální federace lékařských průmyslníků odsoudila pohledy lékařů jako plné „zmatku a odhadů“. „Tato kniha zbytečně pomáhá znepokojit nemocné a riskuje jejich směřování k zastavení léčby,“ tvrdí ve svém prohlášení.

Prezident této federace Christian Lajoux řekl: „Je to nebezpečné a nezodpovědné … stovky jejich příkladů nejsou ani přesné a ni řádně zdokumentované. Nesmíme zapomenout, že stát provádí přísné kontroly léků. Francie má specializované agentury odpovědné za zdraví pacientů a kontrolu toho, jaké informace jsou jim podávány.“

Profesor Even řekl Guardianu, že většina léků kritizovaných v knize je vyrobených francouzskými laboratořemi. Obvinil farmaceutický průmysl z protlačování léků k doktorům, kteří je dále nutí pacientům. „Farmaceutický průmysl je nejlukrativnější, nejcyničtější a nejméně etické ze všech odvětví,“ řekl. „Je to jako chobotnice s chapadly, která infiltrovala všechny rozhodující orgány, světové zdravotnické organizace, vlády, parlamenty, vysoké správní orgány ve zdravotnictví, nemocnicích a lékařských profesích.“

„Stalo se to s vědomím a občas i korupcí lékařské profese. Nemluvím jen o lécích, ale o celé medicíně. Je to farmaceutický průmysl, který nyní nastiňuje celou zdravotnickou krajinu v naší zemi.“

Francouzi konzumují každý rok léky v hodnotě kolem 36 miliard eur, tedy okolo 532 eur na každého občana, který má každý rok ve skříňce průměrně 47 krabiček léků. Stát hradí 77% nákladů, což činí 12% HDP, ve Velké Británii je to 9,6% HDP. „Ale lidé v Británii mají stejný očekávaný věk dožití okolo 80 let a nejsou méně zdravější,“ říká Even.

Autoři byli pověřeni bývalým prezidentem, aby napsali zprávu o aféře Mediatoru, léku, vyvinutém pro pacienty s cukrovkou, ale předepisovaném jako pomoc při hubnutí a spojeném se smrtí stovek pacientů u nichž se rozvinuly problémy se srdcem.

Nicméně Even obvinil průmysl, že vyrábí léky s přístupem rychle-zbohatnout a řekl, že se zajímá pouze o jednoduché zisky. “ V posledních 30 letech neobjevili mnoho nového, ale znásobili produkci s použitím triků a lží.“

„Bohužel nikdo z nich nemá zájem o výrobu léků na vzácné nemoci nebo, řekněme, na infekční nemoci v zemích bez peněz, protože to není velký trh. Také se nezajímají o vývoj léků pro stavy jako Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc, protože je to příliš obtížné a nevydělávají se z toho rychle peníze.“

„Zajímají se pouze o okamžité, krátkodobé zisky. Na Wall Streetu je farmaceutický průmysl třetí po benzínu a bankovnictví a každý rok zvyšuje o 20%. Je to více výnosné než těžba diamantů.“

Požádán aby vysvětlil zjevnou závislost Francouzů na lécích Even řekl: „V posledních 40 letech bylo pacientům říkáno, že léky jsou pro ně nezbytné, takže si o ně žádali. Dnes máme doktory, kteří chtějí dát lidem léky a nemocné lidi, kteří si o ně žádají. Není na tom nic objektivního nebo realistického.“

A dodal: „V této knize není nic revolučního, vše je známo již delší dobu.“

Zdroj: guardian.co.uk Překlad: toxio.cz

]]>