Německá kancléřka Angela Merkel se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dohodla na „zitenzivnění“ partnerství k dotažení Evropské unie k hlubší integraci po Brexitu. Paní Merkelová vychvalovala ambiciózní vize mladého francouzského prezidenta pro tento blok poté, co on EU vyzval k užší spolupráci na obraně a na migraci a na jednotném rozpočtu celé eurozóny.


„Rozhovory z včerejší noci ukázaly, že tu je společné uvědomění potřeby provést v Evropě velký skok vpřed,“ řekl v pátek Macron reportérům z Reuters poté, co proběhla večeře na summitu EU v estonské metropoli Tallinn.

„Dnes už jsme všichni přesvědčeni, že Evropa musí postupovat vpřed rychleji a důrazněji, aby si vzala více suverenity, dosáhla více jednoty a přebrala více demokracie,“ dodal.

Paní Merkelová před schůzkou s panem Macronem reportérům řekla, že jeho nápady by se mohly stát základnou pro „intenzivní“ franko-germánskou spolupráci.

Řekla: „Co se týče dotyčných návrhů, je mezi Německem a Francií vysoká míra shody.“

„Musíme ještě prodiskutovat detaily, jsem ale pevně přesvědčená, že Evropa nemůže prostě jen zůstat stát, nýbrž že se musí nadále vyvíjet.“

Pan Macron v dalekosáhlém projevu z tohoto týdne Německo vyzval, aby s Francií spolupracovalo na reformě Evropy a na jejím dalším dotažení k federálnímu superstátu.

Na evropské vůdce naléhal, aby postavili vizi pro EU jako nadřazenou jejich národním zájmům, když ve svém proslovu tvrdil, že pro něj, „nejsou žádné nepřekročitelné červené linie, ani žádné horizonty, za které není radno se pouštět.“


Řada vůdců EU je samozřejmě z tohoto francouzsko-německého úchvatu další moci a z protlačování agendy federalismu v časech rostoucího euroskepticismu a nacionalismu spolu s propadem důvěry v globalizační instituce vyděšená.

Prezident Evropské rady Donald Tusk, který býval polským premiérem, si dovolil poznámku nabádající k opatrnosti, když naléhal, aby se „k reálným problémům“ přistupovalo „krok za krokem.“

Prezidentka člena eurozóny Litvy Dalia Grybauskaite během večeře tweetnula: „Evropské horizonty vyschly. Je důležité vyhnout se tomu, abychom cestou k nim nemigrovali do pouště.“

Holandský ministerský předseda Mark Rutte reportérům řekl, že je třeba, aby země ze všeho nejdříve reformovaly své vlastní ekonomiky: „Začínáte s tím od konce… Jsou tu jakési diskuse o nějakém evropském ministru financí, ale nikdo mi ještě neřekl, co ten by vlastně dělal.“

Liam Deacon

Zdroj: breitbart.com