Vynálezce, kosmický výzkumník a architekt Elon Musk plánuje postavit raketu (BFR), která do hodiny převeze lidi kamkoliv na zemi. Muž, který sní o vybudování kolonie na Marsu, aby snížil riziko vyhynutí lidstva, plánuje poslat lidskou misi na Rudou planetu i dále pomocí BFR (což je kódový název pro Meziplanetární transportní systém).
Lidé budou brzy moci létat z Londýna do New Yorku za necelých 30 minut a pak zaletět i na Mars a dále.
SpaceX začne na tomto projektu pracovat příští rok.
Musk věří, že jsme ‚kosmickým stěhovavým druhem‘ a nechápe, proč jsme přestali létat na měsíc. „Je rok 2017, už bychom přeci měli mít lunární základnu. Co se to sakra děje?“
Tento jihoafricko-kanadský miliardář teď v pátek na letošním Mezinárodním astronautickém kongresu v Adelaide v Austrálii odhalil své plány, jak z lidí udělat meziplanetární stěhovavý druh.
Raketa této společnosti výstižně nazvaná „Velká pojebaná raketa (BFR)“ bude kriticky důležitá pro plány, podle nichž je přichystán ji využívat k daleko více účelům než jen k výletům na Měsíc či Mars.
Odvozenina od rakety Falcon společnosti SpaceX, která už úspěšně vozila zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici a vrátila se bezpečně na Zem, by podle Muskových plánů měla využívat BFR i k cestám po zemi.
Cílem je, jak tvrdí, odvést pasažéry „kamkoliv na Zemi za necelou minutu,“ čímž by se kterékoliv město stalo přístupné na víkendový výlet.
Např. když byste chtěli z New Yorku do Šanghaje, tak byste zajeli trajektem z newyorského doku na velkou plovoucí odpalovací rampu hned u pobřeží. BFR by se pak vystřelila, aby vás vytáhla na orbitu. Po pouhých 39 minutách a 7 000 mílích (11 265 km) – byste dosedli na podobnou plovoucí rampu u pobřeží Šanghaje. Prosté, ne?
„Cena za sedačku by měla být zhruba stejná jako plná letenka levnou třídou letadlem,“ řekl Musk Instagramu. „Ten to ale zapomněl zmínit.“
Avšak neodpustil si, aby nezmínil skutečný účel BFR, tj. dostat lidi na Mars, což v sobě zahrnuje i zastávku na základně SpaceX na Měsíci.
„Můžeme s BFR přistát na Měsíci a vrátit se, aniž bychom potřebovali výrobu pohonných hmot na Měsíci,“ řekl Musk. „Je rok 2017, tak už bychom lunární základnu mít měli. Co se to sakra děje?“
„Budoucnost bude daleko více vzrušující a zajímavější, když budeme kosmickým stěhovavým druhem, než kdybychom jím nebyli,“ řekl Musk na počátku nastiňování své vize pro Mars. „Je to o důvěře v budoucnost a o smýšlení, že budoucnost bude lepší než minulost.“
Co se týče toho, první BFR se má začít stavět do šesti až devíti měsíců. Cílem je přistát do roku 2022 s nejméně dvěma nákladními misemi s tím, že lidští osadními je budou následovat jen o dva roky později v roce 2024.
Tito první kolonisté budou pověřeni zřízením trvalé základny, o níž Musk doufá, že se jednoho dne rozroste na prosperující město s 1 milionem Marťanů.
Supporting the creation of a permanent, self-sustaining human presence on Mars. https://t.co/kCtBLPbSg8 pic.twitter.com/ra6hKsrOcG
— SpaceX (@SpaceX) September 29, 2017
Všechno to zní fantasticky, ale jak bude Musk a SpaceX takovéto podniky financovat? Tento vynálezce má jako vždy plán ‚kanibalizovat‘ celou flotilu kosmických lodi SpaceX – tj. kosmické lodi Falcon 9, Falcon Heavy a Dragon – když se z nich stane zastaralá veteš.
„Můžeme postavit systém, který kanibalizuje naše vlastní produkty, učiní naše vlastní produkty zbytečnými, pak ale půjde všechny zdroje využívané pro Falcon Heavy a Dragon nasadit na tento systém,“ řekl.
„Všechny naše zdroje se přesměrují na stavbu BFR. A věříme, že to můžeme udělat z výnosů získaných za vynášení satelitů a z obsluhy kosmické stanice.“
Bude to ale fungovat? Musk má důvod být optimistický, když uvádí, že raketa Falcon 9 byla dost perfektní.
„Takto si vedla s těmi 16 úspěšnými přistáními v řadě,“ řekl. „A je to opravdu bez nějaké nadbytečnosti. Falcon 9 přistávala na jeden motor, a když si vezmete vysokou spolehlivost jediného motoru, tak můžete přistávat třeba se dvěma motory (které BFR bude mít) a můžete dosáhnout přistávací spolehlivosti srovnatelné s většinou komerčních letadel.“
Na celý Muskův projev se lze podívat níže:
Zdroj: rt.com