Severní Korea říká, že úspěšně vyvinula ‚vodíkovou bombu‘, která se hodí pro mezikontinentální balistické střely (ICBM). Vodíková puma je termonukleární zařízení, o kterém někteří vědci tvrdí, že je schopné vyhubit život na zemi. Severokorejský vůdce Kim Jong-un v neděli oznámil, že během své návštěvy v Institutu jaderných zbraní dohlížel na naložení vodíkové pumy do ICBM, sdělila korejská Centrální tisková agentura (KCNA).
„Tomuto institutu se v poslední době podařilo udělat daleko vyvinutější atomovku skutečně plnící strategický záměr Korejské strany pracujících vnést světu signalizující obrat do jaderného vyzbrojování,“ uvedla KCNA.
Rt.com hlásí:
Vědci „dále zdokonalili její technický výkon na vyšší ultramoderní úroveň zakládající se na úspěšné přesnosti předvedené při první zkoušce vodíkové pumy,“ uvedla KCNA, když se chvástala pokrokem domácího zbraňového programu.
„Institut výzkumu jaderných zbraní nedávno dosáhl vyšší úrovně výzkumu a výroby jaderných zbraní,“ v souladu se strategickým plánem země na jaderné vyzbrojení, uvádí KCNA.
„Naše vodíkové palivo, které lze volně upravovat od desítek po stovky kilotun podle cíle jaderného úderu, nejenže uvolní nesmírnou ničivou sílu,“ nýbrž rovněž může vybuchovat ve velkých výškách a vytvářet tak „supersilný elektromagnetický puls proti ohromným regionům,“ uvedli.
„Je to multifunkční termonukleární bojová jednotka,“ uvedla KCNA s dodatkem, že všechny její prvky jsou „na 100% místní a všechny procesy nutné k produkci jaderných zbraní jsou integrovány.“
USA považují potenciál útoku elektromagnetickým pulsem (EMP) za reálnou hrozbu pro národ, která by mu způsobila „katastrofické“ škody.
„Elektromagnetická pole vytvořená zbraněmi konstruovanými a nasazenými s úmyslem vytvořit EMP by s vysokou pravděpodobností poničila systémy elektrické energetiky, elektroniku a informační systémy, na kterých americká společnost závisí. Jejich účinky na životně důležité systémy a infrastruktury by postačovaly k tomu, aby byly kvalifikovány jako celonárodní katastrofa,“ uvedla ve zprávě Komise pro hodnocení hrozby útoku elektromagnetickým pulsem na Spojené státy.
Útok elektromagnetickým pulsem by na americké půdě podle zprávy Herritage Foundation z roku 2008 mohl způsobit značné škody životně důležitým elektronickým systémům.
„Elektromagnetický ráz v první řadě rozbije elektroniku, jako jsou senzory, komunikační systémy, ochranné systémy, počítače a další podobná zařízení. Druhá složka má poněkud menší dosah a je podobný účinku při zásahu bleskem a může potenciálně způsobit škody kriticky důležitým infrastrukturám. Konečná složka je puls, který proteče elektrickými přenosovými linkami, kdy poškodí rozvodny a jističe přenosových linek,“ vysvětluje Herritage Foundation.
Severní Korea roky neúnavně pracovala na rozběhu programu vývoje jaderných zbraní dostatečně malých, aby je šlo zamontovat do interkontinentální balistické střely (ICBM). V lednu 2016 tvrdil Pchjongjang, že už úspěšně otestoval první vodíkovou pumu.
V červnu tvrdila Severní Korea, že otestovala dvě ICBM, které by mohly potenciálně zasáhnout kontinentální USA. Avšak během toho, jak se výměna tvrdých slov mezi USA a Severní Koreou zintenzivňovala, tak data od ruského ministerstva obrany klasifikovala obě střely jako Jaderné rakety středního dosahu.
29. srpna dosáhlo napěti na Korejském poloostrově epických proporcí, když Severní Korea letos provedla svůj 14. raketový test v reakci na společné americko-jihokorejské cvičení Strážci svobody Ulči, které skončilo tento týden. Balistická střela středního dosahu Pchjongjangu přeletěla přes Severní Japonsko, čímž vyvolala celosvětovou kritiku a odsuzující prohlášení od Rady bezpečnosti OSN.
Americký prezident Donal Trump řekl, že ohledně Sevedrní Koreje jsou „na stole všechny možnosti,“ kdy k tomu později dodal, „mluvení není odpovědí.“
Uprostřed toho válečného štvaní trvají Rusko s Čínou na tom, že vojenské řešení tohoto konfliktu není průchodnou možností. V pátek ruský prezident Vladimir Putin varoval, že další eskalace by mohla vést k ozbrojenému regionálnímu konfliktu.
„Situace na Korejském poloostrově, kde v poslední době rostlo napětí, balancuje na pokraji konfliktu velkého rozsahu. Rusko věří, že politika vyvíjení nátlaku na Pchjongjang, aby zastavil svůj program jaderných raket, je špatně cílená a marná,“ řekl v pátek Putin.
Zdroj: rt.com