Osmý proslov iránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda k Valného shromáždění OSN byl definován převážně absencí: Chyběly zmínky o syrském konfliktu i o tom výbušném anti-muslimském filmu a v hale nebyla přítomna ani delegace USA. Prezident Mahmúd Ahmadínežád během své řeči ve středu před Valným shromážděním OSN na světové vůdce apeloval, aby sloužili svému lidu, ne aby nad ním vládli. V překvapivém obratu byla Ahmadínežádova řeč pojata téměř poeticky s evokací „pramenů humanity a zeleně všech věků.“ Použil ve svém projevu slovo „mír“ 12 krát, „spravedlnost“ 15 krát a „láska“ 13 krát.
Mír a láska nejenže byly body v jeho agendě, když Ahmadínežád vyčísloval litánii nespravedlností, k nimž došlo během historie i přes „snahy lidí usilujících o pravdu a domáhajících se spravedlnosti.“
Několik jízlivostí bylo speciálně zaměřeno proti Západu.
Ahmadínežád rozhořčeně kritizoval „současnou situaci v propasti uvízlého světa,“ když řekl, že vznikla ze „samozvaných center moci, která se upsala Ďáblu.“
Dále se pustil do „závodů ve zbrojení“ a „jaderného zastrašování“, které neustále udržují při životě „hegemonické mocnosti“ stejně jako do „pokračující hrozby od necivilizovaných sionistů, že se uchýlí k vojenským akcím.“
USA omlouvají svou absenci na OSN židovským svátkem
Komentáře iránského vůdce doléhaly k sedadlům americké diplomatické mise, která zůstávala podezřele prázdná.
USA apelovaly na bojkot jeho středeční řeči s obviněním iránského prezidenta z chrlení „paranoidních teorií a odporných pomluv proti Izraeli.“
„Je zvláště nešťastné, že panu Ahmadínežádovi se dostává platformy k promluvě ve Valném shromáždění OSN na Yom Kippur, což je důvod, proč se Spojené státy rozhodly se nezúčastnit,“ píše se v prohlášení vystaveném Erinem Peltonem, mluvčím americké mise u Spojených národů.
Ahmadínežádova poslední serenáda
Před projevem své poslední řeči ve valném shromáždění OSN, než příští rok vyprší jeho funkční období, prezident Islámské republiky pronesl během probíhajících středečních proslovů několik komentářů, které u Západních mocností vyvolaly zlobu.
V úterý Ahmadínežád dlouze mluvil s AP o postranních úmyslech na summitu OSN, jimiž nelichotivě popisoval Západní politiku vůči Iránu.
Iránský prezident mluvící přes tlumočníka tvrdil, že Západní pobouření nad údajným programem iránských jaderných zbraní bylo jen záminkou k dominanci nad Iránem, kterou „pochopily i děti v základních školách po celém světě jako, že vláda Spojených států provádí mezinárodní politiku šikanování.“
Při promluvě před Valným shromážděním OSN ve středu americký prezident Barack Obama řekl, že existuje okno příležitostí vyřešit tento spor kolem iránského jaderného programu. Obama však hrozil, že USA Teheránu nedovolí získat jaderné zbraně, načež Ahmadínežád opětovně přednesl dlouho už pronášené stanovisko své země, že ten program obohacování uranu byl čistě jen pro energetickou výrobu.
„Každý ví, že ten jaderný problém je jen těžkostí vzniklou čistě z vůle Spojených států,“ řekl Ahmadínežád. „Já v jaderném problému vidím ne-problém. Ten se stal jen formou vyvyšování nad jiné.“
„Světu vládnou ti samí otrokáři“
Tím ústřední problémem současného napětí je to, že USA nikdy nepřijaly legitimitu Iránské islámské revoluce z roku 1979, řekl Ahmadínežád s apelem na vytvoření nového, méně polarizovaného světového řádu.
„Věřím, že systém impérii dospěl na konec své cesty. Svět už dále nesnese, aby jej komandoval imperátor,“ řekl.
V jeho komentářích se odrážela sporná prohlášení pronesená před Valným shromážděním OSN loni, když mluvil o současných mezinárodních mocnostech jako o „těch samých otrokářích“, kteří „na svět na čtyři století uvalili kolonialismus.“
Vyvolal ještě další odchody posluchačů svými narážkami na to, že za útoky z 11.9 byla americká vláda, když prohlásil, že „místo aby ustanovili tým k hledání skutečných faktů, tak zabili hlavního pachatele (Usámu bin Ládina) a jeho tělo zahodili do moře.“
„Izrael nemá žádné kořeny“
Iránský prezident rovněž rozpoutal kontroverzi v pondělí, když o Izraeli moderních dnů mluvil jako o pouhém pomíjivém úletu světové historie.
„Irán tu byl posledních asi tak sedmi až deseti tisíc let. Izraelci si okupovali tato území posledních 60 až 70 let s podporou a silou Západu. Nemají tam žádné historické kořeny,“ citovala jeho slova Reuters. „My s nimi ani nepočítáme jako se součástí nějaké rovnice pro Irán. Izraelci během nějaké té historické fáze představují drobnou turbulenci, která blikne v obraze hned je eliminována.“
Ahmadínežád rovněž zavrhl hrozby izraelským útokem proti iránským jaderným zařízením: „V podstatě ty hrozby sionistů moc vážně nebereme… Máme k dispozici všechny obranné prostředky a jsme připraveni se bránit.“
I přes Západní odsouzení svých poznámek, z nich iránský prezident během středečních interview odmítla vycouvat.
„Kdy jsme hrozili útokem na sionisty? Nikdy jsme jim nehrozili,“ řekl Ahmadínežád v interview vysílaném CBS v pořadu ‚Brzy ráno‘. Tvrdil, že izraelskou „okupaci“, „chování jako by byl ve válce“ a „terorismus“ je zapotřebí ukončit, a zopakoval své dlouho trvající tvrzení, že Palestincům by se mělo dovolit dosáhnout demokratického sebeurčení na svém vlastním historickém území.
Také na Spojené státy apeloval, aby byly trpělivé, jelikož i on byl běžně nucen k trpělivosti, když poslouchal nadávky amerického prezidenta na Irán před Valným shromážděním.
Jelikož Ahmadínežád si už odsloužil dvě volební období jako iránský prezident, tak odstoupí, jakmile mu příští rok funkční období vyprší.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: rt.com
]]>