Monsanto zahajuje útok na agenturu chránící před rakovinou, která varovala veřejnost před Roundupem
28. srpna 2017 Redakce AC24 Ze světa 9179 0
thumbnail
Podle dokumentů amerických právních firem se tato agrochemická společnost pokusila diskreditovat Mezinárodní agenturu pro výzkum rakoviny (IARC), když tato odhalila, že glykofosfát je pro lidi karcinogenní. Zpráva v Sutainable Pulse informuje, jak Monsanto sepsalo a do-upravilo Spis panelu ‚nezávislých‘ expertů, aby vyvracel zjištění IARC týkající se potenciálně karcinogenního účinku Roundupu.

Monsanto zneplatňuje závěry IACR

Dokumenty dále odhalují, jak Monsanto šlo ještě dále, než že by jen odsoudilo IARC za jeho rozhodnutí ohledně přípravku proti plevelu glykofosfátu. Tento gigant výroby herbicidů se pokusil „učinit závěry IARC neplatnými“, aby „zabránil budoucím špatným rozhodnutím IARC ohledně pesticidů a geneticky modifikovaných organismů (GMO).“

Byla vznesena tvrzení, že Monsanto se pokoušelo manipulovat rozhodnutí týkající se pesticidů pomocí politického ovlivňování k nátlaku na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která IARC kontroluje.

Tajné dokumenty ukázaly i to, jak Monsanto plánovalo mediální útok na Forbes, který na zjištění IARC přispěl, aby tato zjištění nepublikoval. Odsuzující dokumenty rovněž odhalily, jak Monsanto platilo členy Panelu expertů jako konzultanty.

Tajné dokumenty Monsanta si lze přečíst na webové stránce Baum Hedlund Artistei Goldman.

Zakrývání účinků glykofosfátu

Skandál, k němuž patřily pokusy Monsanta zakrývat věci kolem glykofosfátu a PCS, se ukázal v plné ohavnosti letos. V květnu 2017 Dr. George Levinskas ukázal soudu dokumenty, kterými byla údajně ovlivňována Americká Agentura ochrany životního prostředí (EPA) ve vztahu k potenciálně karcinogenním účinkům glykofosfátu, nejpoužívanějšího herbicidu 80. let.

Poté, co IARC klasifikovala glykofosfát a Roundup jako „pravděpodobně karcinogenní“, tak Monsanto žalovalo více než 1000 lidí, kteří tvrdí, že jejich blízcí dostali nikoliv-Hodgkinův lymfom v důsledku vystavení Roundupu.

Roundup je jeden ze světově neužívanějších herbicidů a Monsatu každý rok vydělá miliardy dolarů. Monsanto trvá na tom, že tato chemikálie je bezpečná, a důkazy získané IARC z desítek let výzkumů k jejich klasifikaci jako potenciální příčiny rakoviny nemají žádné opodstatnění.

Bojovníci proti GMO už dávno zmiňují důkazy z četných vědeckých studií, že Roundup pro lidi není bezpečný, jak napsali ve lednu 2016 novináři Top Secret Writers: „Některé z nejvíce inkriminujících důkazů byly zamlžovány a před veřejností ukryty.“

Speciální zpráva Reuters

14. června 2017 vydala Reuters ‚speciální zprávu‘ o tom, jak pro IARC zamlžovali důkazy ohledně glykofosfátu. Podle Reuters měl epidemiolog IARC Aaron Blair spatřit důležité nepublikované vědecké informace týkající toho, zda způsobuje glykofosfát k hubení plevele rakovinu.

Reuters uvádí, že předtím nepublikované soudní dokumenty z probíhající žaloby proti Monsantu nenašly „žádné důkazy o vazbě mezi glykofosfátem a rakovinou.“ Poté, co Blair tyto dokumenty spatřil, podle Reuters řekl, že jsou méně pravděpodobné než to, že glykofosfát byl IARC klasifikován jako „pravděpodobně karcinogenní“.

Avšak reportáže Reuters o skrytých informacích a tajnůstkářských vědcích byly některými odsuzovány jako „závadné“.

Podle Food Democracy Now (Potravinovou demokracii teď) byly ty zprávy „závadné a v mnoha kritických ohledech zavádějící.“ Autorka zprávy od Reuters Kate Kelland má za sebou „historii vřelých vztahů se skupinou placenou zájmy agrochemických společností,“ píše Food Democracy Now.

Ekologická Food Democracy Now, která je oddána budování trvale udržitelných potravinových systémů s ochranou životního prostředí, rovněž uvedla, že načasování zprávy Reuters je pochybné, vzhledem k tomu, že Monsanto a Roundup čelí masovým žalobám a prověřují je jak američtí, tak evropští regulátoři.

Vliv Monsanta na tisk

Ta hromada nedávno zveřejněných vnitřních dokumentů Monsanta určitě vyvolá obavy z toho, jak se tato společnost pokouší ovlivňovat tiskové zprávy a výzkumy týkající se prostředku proti plevelu Roundup. Jak referoval New York Times:

„Dokumenty ukazují, že akademik a hlasitý zastánce geneticky modifikovaných plodin Henry Miller byl Monsanto požádán, aby pro ně napsal článek, v němž se pod jeho jménem převážně zrcadlilo to, co na svou webovou stránku v roce 2015 napsalo Monsanto. S panem Millerem se nešlo spojit, aby to komentoval.“ 

 
 
 
Loading...
 
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor