Druhé největší dánské město se pokouší s terorismem vypořádat tak, že džihádistům v programu přezdívaném „konejšení teroristů“ poskytuje „empatii“. Zatímco Dánům, co bojovali proti Islámskémus státu, hrozili po jejich návratu ze Sýrie vězením, tak teroristům nabízí nesmírná privilegia včetně bytů, vzdělání a pracovních míst, aby je tím povzbudili k opětovnému začlenění do společnosti.
Zastánci tohoto policií vedeného plánu v Aarhusu říkají, že ti džihádisté trpí „izolací“ a těžko se integrují, a tvrdí, že nabídne-li se jim laskavost a odpuštění, tak je to odradí od jejich vražedné ideologie.
Avšak dánský politik Naser Khader, muslim narozený v Sýrii, říká, že tím vysílají nesprávné poselství, když teroristy, kteří v podstatě vedli válku se Západem a s jeho hodnotami, za to ještě odměňují.
Ten řekl australskému zpravodajskému programu Dateline, že ten model „konejšení teroristů“ říká mladým muslimům: „Vyraz do světa a spáchej něco zločinného, buď džihádistou, a tím si od této společnosti vydobudeš spoustu privilegií. To je podle mě špatně.“
Avšak policisté právě toto upřednostňují.
„Měli jsme mnoho možností,“ řekl Dateline superintendant Allan Aarslev. „Mohli jsme je všechny stíhat, kdybychom našli důkazy, avšak co ti, které bychom stíhat nemohli, co s nimi bychom měli dělat?“
Tvrdil, že „většina“ těch, co se teď vrací ze Sýrie, „je velice dobře integrovaných a většina z nich je velice šťastná, že dostali druhou šanci.“
Dodal: „Jsou to muži, kteří byli v Sýrii a my nevíme, co tam dělali, a tak je tu rozhodnutí, kdy se musíme rozhodnout mezi – pomoci jim, nebo je ponechat osudu.
„Podle mého názoru je pro místní zdejší komunitu dále bezpečnější těmto mladým mužům pomoci, aby si po svém návratu zařídili normální život, než je nechat být.“
Dodal: „Kdybychom je opětovně neintegrovali do místní komunity, tak by pro nás byli bezpečnostním rizikem.“
Toto zacházení s islamisty kontrastuje s přístupem k dánské ženě, která v Sýrii bojovala proti Islámskému státu, a tvrdí, že byla démonizována a nucena se od návratu do Evropy skrývat.
Joanna Palani bojovala po boku kurdských peshmergů a sil YPG a tvrdí, že zabila asi tak 100 teroristů a vysvobodila mnoho ženských sexuálních otrokyň a dětí.
Té dali v roce 2015 12 měsíční zákaz cestování, aby jí zabránili odcestovat zpět do bojové zóny a hrozili jí, že jestli jim uteče do Kataru, tak půjde do vězení.
Její advokátka Erbil Kaya loni poukazovala na tu ironii, když chtějí stíhat někoho, kdo bojoval na stejné straně jako dánská vojska, přičemž vláda chce současně rehabilitovat vracející se bojovníky Islámského státu.
„To je hanebné. Jsme první zemí na světě, která trestá osobu, co bojuje na stejné straně jako mezinárodní koalice,“ řekla The Guardian.
„Trestat jí je pokrytectví. Proč netrestáme lidi, kteří bojovali za ISIS a místo toho trestáme lidi, co bojují na stejné straně jako Dánsko? … Nemyslím, že to dává smysl.“
Zdroj: breitbart.com