Z tohoto 9 gigapixelového obrázku Mléčné dráhy s 84 milony hvězd vám „spadne čelist“
5. srpna 2017 Redakce AC24 Ze světa 13390 0
thumbnail
Galaxie Mléčné dráhy je naším galaktickým domovem. Prozatím, co máme vědomost, je to jediné místo v celém vesmíru, které hostí sluneční soustavu schopnou udržet život, jak ho známe. Mléčná dráha je spirální galaxie, v níž je umístěna naše sluneční soustava. Podle astronomických pozorování má hmotnost 10^12 sluneční hmoty – jinými slovy je nepředstavitelně ohromná. Její průměr se odhaduje na 100 000 světelných let, což odpovídá asi jeden a půl trilionu kilometrů (1,42 x 10^18) čili 9 480 milionů astronomických jednotek.

 

 

Odhaduje se, že obsahuje mezi 200 a 400 miliardami hvězd, ač mnozí astronomové teoretizují, že hostí daleko více hvězd. Náš galaktický disk se skládá převážně z mladých hvězd populace I. Ten je součástí galaxie, která obsahuje více plynu, a právě tam jsme svědky procesu utváření hvězd.

Nejcharakterističtější na tomto disku jsou spirální ramena, kterých je osm: dvě hlavní ramena Štít, Kentaur a Perseus stejně jako ta sekundární – Střelec a Eskadrony (místo čtyř sobě podobných ramen, jak se myslelo předtím).

Naše galaxie je ohromná.

A i když si v tom vychutnáte jen malou část naší galaxie, tak se astronomům povedlo vytvořit tento snímek, o němž říkají, že obsahuje kolem 84 milionů hvězd. Nepodobá se to ničemu, co jsme dosud viděli.

Původní obrázek má 24,6 gigabytů. Jak byste jej definovali? KOSMICKÁ LÁSKA.

V některých kulturách je Mléčná dráha spojována se silnicí, např. Vikingové věřili, že vede do Valhaly, tj. příbytku duší zemřelých, zatímco Keltové si byli jisti, že vede k hradu vílí královny. Ve Španělsku má Mléčná dráha také populární název Camino de Santiago, protože bývala používána jako vodítko pro poutníky na toto místo. Abyste si vychutnali úplnou nádheru tohoto ohromujícího obrázku, podívejte se na tento odkaz níže.

Podívejte se zde: eso.org

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor