Putin by měl kongresu USA za sankce poděkovat, zhodnotil sankce komentátor Forbesu
4. srpna 2017 Redakce AC24 Ze světa 8533 0
thumbnail
Ekonomické a strategické sblížení mezi Ruskem a Íránem je živým příkladem toho, jak kongresové sankce nakonec zasáhly Spojené státy, napsal sloupkař časopisu Forbes Wade Shepard. Tím, že se ocitly jedné lodi kvůli opatřením přijatých zákonodárci USA, Moskva a Teherán aktivně rozvíjí spolupráci. Před několika dny uzavřely dohodu o společné výrobě osobních železničních vozů za 2,5 miliardy dolarů.

 

 

Předtím podepsaly dohodu i v jiných oblastech. Íran koupí ruskou vojenskou techniku - zejména vrtulníky Mi-17 a různé raketové systémy.

Ruské ropné a plynárenské společnosti jsou na oplátku aktivní v Íránu. V červnu Gazprom získal kontrakt na využití plynového pole Farzad B.

Obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Íránem se v roce 2016 zdvojnásobil. Jak Forbes uvedl, brzy by mohl přesáhnout 10 miliard dolarů. V roce 2014 to bylo „ubohých“ 1,68 miliardy.

Americké firmy si mohou dovolit pouze dvě oblasti spolupráce s Íránem - perské koberce a komerční linková letadla, poukázal Shepard. Kvůli vlastním sankcím si nemohou Spojené státy „ukousnout kus koláče“ z rychle se rozvíjející islámské republiky.

Kromě toho má Washington vážný vliv na evropské podniky v souvislosti s transakcemi s Teheránem. Takže podle některých zpráv francouzská společnost Total a další západní firmy bez amerického povolení se na íránský trh nedostanou. Proto má zde Rusko spoustu možností.

Shepard poukazuje na to, že v této době rozsáhlého mezinárodního obchodu a investic mají země páky a možnost se navzájem ovlivňovat v důsledku hospodářské činnosti a společných projektů.

„Ti, kteří ukládájí sankce, se dami účinně vyřazují ze hry a ponechávají soupeřům příležitosti hromadit další bohatství a moc. Čína to ví, Rusko to ví. Takže by měl Putin zřejmě kongresu poděkovat,“ uzavřel autor.

Zdroj: pz.cz, forbes.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor