„Jsme už unavení z toho, že se stále snaží dělat z lidí blázny“. Koho je v Rusku více, diplomatů nebo agentů tajných služeb?
4. srpna 2017 Redakce AC24 Ze světa 8452 0
thumbnail
Rusko-americká sankční válka postupuje rychlým tempem. Zatáhli se do ní nejen politici, experti a média, ale už i samotní diplomaté. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovová se pustila do amerických kolegů. Na tiskové konferenci zdůraznila, že všechny už doslova unavují manipulace amerických politiků a diplomatů. Reagovala na nejčerstvější výhrůžky amerických kolegů, kteří zdůraznili, že pokud Moskva vyhostí větší počet amerických diplomatů, zkomplikuje se proces vyřízení víz pro ruské občany.

 

 

 

Zaměstnance amerických konzulátů totiž bude údajně tak málo, že nebudou stíhat vyřizovat a vydávat víza.

Zacharovová na tyto obavy zareagovala sarkasticky: "Jsme již unaveni z toho, že se stále snaží dělat z lidí blázny". Zdůraznila, že takovýmto pohádkám už nevěří ani malé děti.

Poukázala na to, že z důvodů, které znají pouze ve Washingtonu se američtí politici houževnatě snaží utajit přesný počet amerických diplomatů pracujících v Rusku. Jejich přesný počet nevědí dokonce ani američtí novináři, kteří se na to ptali Zacharovové a která jim doporučila obrátit se na "domácí kompetentní zdroje". Vůbec není jasné, kolik zaměstnanců amerických ambasád a konzulátů v Rusku se skutečně zabývá diplomatickou činností a kolik odborníků má "jinou práci".

Rusko zatím nepředložilo konkrétní seznam zaměstnanců amerických diplomatických úřadů, jejichž hodlá poslat domů - podle všeho, to ponechá na rozhodnutí Washingtonu a uvede pouze počet zaměstnanců, kteří by měli opustit Rusko.

Zacharovová, jakož i někteří experti, poukázala na to, že pokud Američané sní pouze o tom, že chtějí pomoci ruským turistům, mohli by snadno zjednodušit proces vyřizování a získávání víz - a pak by v Rusku nepotřebovali obrovskou armádu diplomatů, kteří se údajně zabývají vyřizováním víz. Zdůraznila, že v USA se hodně věcí dá vyřídit přes internet, online, ale v případě vyřizování víz pro ruské občany platí mimořádně komplikované pravidla a celý proces se táhne velmi dlouho. Zatímco ruští diplomaté vybavují pro Američany víza maximálně během 10 dnů a přitom nedělají "pohovor", jak je to zvykem na amerických konzulátech, americké úřady celý proces natahují.

Navíc v průběhu posledního pololetí se tento proces prodloužil fakticky pětinásobně: po podání dokumentů americký konzulát zve zájemce na pohovor až po 6-7 týdnech a až potom se spouští proces vyřizování víz. Proto se Zacharová a jiní ptají, co vlastně dělá v Rusku více než 1 000 amerických diplomatů, jakou jinou naléhavou práci mají... Mnozí si proto kladou otázku: pracuje v Rusku více amerických diplomatů nebo agentů tajných služeb?

Zdroj: hs.sk

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor