Obama byl naivní, když předpovídal Rusku „syrskou bažinu“. Rusko si pronajalo na 49 let syrskou základnu
2. srpna 2017 Redakce AC24 Ze světa 8645 0
thumbnail
Vladimir Putin nedávno ratifikoval dokument, podle něhož si Rusko pronajato na 49 let leteckou základnu Hmeymim, napsal The Wall Street Journal. Moskva tak posílila svou pozici v Sýrii a ukázala, že Barack Obama byl v roce 2015 naivní, když prohlásil, že Rusko vleze do „syrské bažiny“. ...

 

 

Vladimir Putin potvrdil, že Rusko vyhostí 755 amerických diplomatů v reakci na nové sankce přijaté minulý týden v americkém Kongresu, uvedl The Wall Street Journal. Ale ještě nepříjemnějším momentem pro Trumpovu administrativu okamžiku byla skutečnost, že ruský vůdce „konsolidoval strategické zisky Ruska v Sýrii“ minulý týden.

Jak publikace připomněla, minulou středu Putin ratifikoval dokument, podle něhož Ruskozíská do pronájmu na dobu 49 let leteckou základnu Hmeymim, která se nachází v blízkosti syrského města Latakia. Moskva využívá, podle listu, tuto základnu od roku 2015 pro operace „za účelem ochrany sil Bašára Asada“, pro útoky na „povstalce podporované USA“ a poskytuje krytí pro operace íránských islámských revolučních gard.

Na ruské základně je velké množství útočných a obranných zbraní, včetně stíhaček Su-35, úderné vrtulníky, protiletadlové raketové systémy S-300, které představují potenciální hrozbu pro vzdušné operace USA a NATO.

Dlouhodobý pronájem letecké základny Hmeymim pak podle The Wall Street Journalu posílil pozici Putina jako „hlavního obhájce Asadova režimu“ a také prý slouží jako zpráva pro region, že zde Moskva hodlá zůstat i po pádu „hlavního města Islámského státu“ Rakky.

„Toto posílení ruské přítomnost dokládá naivitu prohlášení Baraka Obamy z roku 2015, že Rusko v Sýrii vleze do „bažiny". Obama odmítl v Sýrii jednat vytvořil pro Putina příležitost k zásahu. A to musí být také dávkou reality pro prezidenta Trumpa, který doufá, že je Rusko připraveno spolupracovat a najít diplomatické řešení ke stabilizaci situace v Sýrii. Jediným řešením, které chce Putin je vítězství Asada, Íránu a Kremlu,“ shrnul The Wall Street Journal.

To vše může být i pravdou, až na to, že se The Wall Street Journal „citlivě“ vyhnul skutečnosti, že Spojené státy vytvořily v Sýrii nejméně deset ilegálních vojenských základen.

A kdybychom parafrázovali americké noviny, pak je Trumpovým cílem vítězství podivných islamistických militantních "demokratů", sunnitských (protiíránských a protišíitských) sil a Washingtonu. A pokud jde o Baracka Obamu, lze souhlasit, že se ve své naivitě mýlil – do syrské bažiny zapadají nyní především Spojené státy samy.

Zdroj: pz.cz

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor