Začalo to před dvěma týdny, kdy Turecko veřejně varovalo, že se připravuje na vojenskou intervenci do Sýrie, přičemž USA obvinilo z vytváření „teroristické armády“ (kdy nemluvilo o ISIS, nýbrž o USA podporované milici syrských Kurdů YPG). Pro připomínku YPG tvoří hlavní část USA podporované kampaně za dobytí bašty Islámského státu Raqqa, jejichž síly však Turecko chápe jako teroristické. Tato skupina v současnosti kontroluje kapsu na území Afrinu asi 200 km západně od Raqqy.
Napětí mezi tureckými silami a YPG se v posledních týdnech v Afrinu vystupňovalo: Turecká vojska, která loni v srpnu pronikla do severní Sýrie poblíž Afrinu i do větší Kurdy kontrolované oblasti dále na východ, sdělila, že u Afrinu několikrát v posledních týdnech obnovila boje s členy milicí YPG.
Turecké ministerstvo obrany navíc minulý týden odsoudilo rozhodnutí Pentagonu vyzbrojovat YPG a vysmálo se ujištění Washingtonu, že po poražení Islámského státu si ty zbraně stáhne zase zpět: „Na Středním východě ještě nedošlo k případu, že by nějaká skupina byla ozbrojena a ty zbraně pak vrátila,“ řekl Kurtulmus. Spojené státy už tu zformovaly řadu teroristických organizací, formovaly tu vždy menší armády.“
Ilnur Cevik, vedoucí poradce prezidenta Recep Tayyip Erdogana v noci mluvil s Bloomberg a řekl, že ač Turecko nemá žádné bezprostřední plány na nějakou operaci v regionu vedeném syrskými Kurdy u Afrinu, jeho armáda se připravuje na akci a soustřeďování vojsk na hranicích je míněno „vážně“.
„Militanti PYD rovněž obtěžují lidi z Idlibu na jih od Afrinu a lidi v oblastech, které od Daesh osvobodilo Turekco,“ řekl Cevik a tvrdil, že cílem PYD je „Turecko oddělit od oblastí, které osvobodila Svobodná syrská armáda a Turecko,“ kdy touto aktivitou „zvyšují ohrožení.“
„Chtějí vytvořit řetěz kantonů v severní Sýrii a mají pocit, že oblasti osvobozené operací Štít Eufratu by měly být jejich,“ kdy říká, že tato skupina chce, „odsud vyhodit Turecko a propojit všechny jejich kantony v severní Sýrii s vytvořením ministátu. A to ne jen v Afrinu, nýbrž tato hrozba pochází z Kobani, tak hrozba vychází i z Qamishli, z oblastí východně od řeky Eufrat až k irácké hranici s oblastmi kontrolovanými PYD/YPG. Turecko se cítí být touto oblastí také ohroženo také, ale bezprostřední obavy má z Afrinu.“
Uzavřel to krpytomluvou, když řekl, že ač „Turecko nemá žádné bezprostřední plány na vpád do Afrinu, tak ale má Turecko pocit, že dříve či později bude muset něco udělat. Toto posilování je nezbytné. A prezident řekl, že ač nebudeme muset stanovit datum, tak stejně jednu noc s tím můžeme něco udělat.“
Nebo možná tohoto dne, protože podle Rudaw jen pár hodin po Celikově interview zahájilo Turecko bombardování pozic YPG v Azazu zhruba 5 mil severně od Afrinu v severovýchodní Sýrii v bezprostřední blízkosti turecké hranice.
#BREAKING: Turkey bombs #YPG positions near Azaz in #Syria — Turkish army. pic.twitter.com/mL048Flmwb
— Rudaw English (@RudawEnglish) July 17, 2017
Kromě toho v pondělí ráno přichází zprávy od Conflict News, že dochází k těžké dělostřelbě na USA podporované síly YPG/SDF v tomto regionu.
Takže zatím ani USA ani NATO nijak nereagovaly, i když to vypadá na narůstající nepřátelství mezi členem NATO Tureckem a spojencem USA, kterým je YPG.
VIDEO: Heavy Turkish artillery shelling of US-backed SDF in Ain Daqnah, N. #Aleppo - @QalaatAlMudiq pic.twitter.com/EsUbAyX5Eb
— Conflict News (@Conflicts) July 17, 2017
Zdroj: zerohedge.co