Začalo to před dvěma týdny, kdy Turecko veřejně varovalo, že se připravuje na vojenskou intervenci do Sýrie, přičemž USA obvinilo z vytváření „teroristické armády“ (kdy nemluvilo o ISIS, nýbrž o USA podporované milici syrských Kurdů YPG). Pro připomínku YPG tvoří hlavní část USA podporované kampaně za dobytí bašty Islámského státu Raqqa, jejichž síly však Turecko chápe jako teroristické. Tato skupina v současnosti kontroluje kapsu na území Afrinu asi 200 km západně od Raqqy.


Napětí mezi tureckými silami a YPG se v posledních týdnech v Afrinu vystupňovalo: Turecká vojska, která loni v srpnu pronikla do severní Sýrie poblíž Afrinu i do větší Kurdy kontrolované oblasti dále na východ, sdělila, že u Afrinu několikrát v posledních týdnech obnovila boje s členy milicí YPG.

Turecké ministerstvo obrany navíc minulý týden odsoudilo rozhodnutí Pentagonu vyzbrojovat YPG a vysmálo se ujištění Washingtonu, že po poražení Islámského státu si ty zbraně stáhne zase zpět: „Na Středním východě ještě nedošlo k případu, že by nějaká skupina byla ozbrojena a ty zbraně pak vrátila,“ řekl Kurtulmus. Spojené státy už tu zformovaly řadu teroristických organizací, formovaly tu vždy menší armády.“

Ilnur Cevik, vedoucí poradce prezidenta Recep Tayyip Erdogana v noci mluvil s Bloomberg a řekl, že ač Turecko nemá žádné bezprostřední plány na nějakou operaci v regionu vedeném syrskými Kurdy u Afrinu, jeho armáda se připravuje na akci a soustřeďování vojsk na hranicích je míněno „vážně“.

„Militanti PYD rovněž obtěžují lidi z Idlibu na jih od Afrinu a lidi v oblastech, které od Daesh osvobodilo Turekco,“ řekl Cevik a tvrdil, že cílem PYD je „Turecko oddělit od oblastí, které osvobodila Svobodná syrská armáda a Turecko,“ kdy touto aktivitou „zvyšují ohrožení.“

„Chtějí vytvořit řetěz kantonů v severní Sýrii a mají pocit, že oblasti osvobozené operací Štít Eufratu by měly být jejich,“ kdy říká, že tato skupina chce, „odsud vyhodit Turecko a propojit všechny jejich kantony v severní Sýrii s vytvořením ministátu. A to ne jen v Afrinu, nýbrž tato hrozba pochází z Kobani, tak hrozba vychází i z Qamishli, z oblastí východně od řeky Eufrat až k irácké hranici s oblastmi kontrolovanými PYD/YPG. Turecko se cítí být touto oblastí také ohroženo také, ale bezprostřední obavy má z Afrinu.“