S tím, jak se migrační krize zintenzivňuje, debatuje se v Itálii o občanských právech pro migranty
17. července 2017 Redakce AC24 Ze světa 7084 0
thumbnail
AFP — S tím, jak se na italské břehy valí záplava migrantů, propukla hořká debata, zda dětem narozeným cizím rodičům na italské půdě dát zrozením občanství. Podle průzkumu publikovaného ve čtvrtek deníkem Messaggero myšlenka zavést zákon „ius soli“ mezi Italy ztrácí na podpoře, i když takováto cesta k občanství existuje již v mnoha jiných zemích EU.
 

Latinský výraz „ius soli“ znamená práva spojená s půdou (kde jste se narodili) jako protiklad k „ius sangunis“, kdy je právo založeno na pokrevních poutech.

V současnosti musí mít děti, aby se těšily občanským právům, nejméně jednoho italského rodiče. Ale na některé se to v 18 vztahovat nemusí, když prožijí dlouho mimo zemi, takže to znamená, že i toto se některým odpírá.

Ještě v říjnu 41 procent dotazovaných lidí tvrdilo, že podporují „ius soli“, ale do teď to číslo spadlo na 32,3 procenta.

Italská vysoce profilovaná bitva s Evropou o to, kdo by se měl postarat o ty statisíce migrantů zachráněných ve Středozemním moři a dovážených od roku 2014 na pobřeží ale pro tento navržený zákon přináší zpětné rázy a dokonce pěstní souboje v parlamentu.

Po 15 letech debaty byl předložen „ius soli“ a přijat v roce 2015 dolní komorou italského parlamentu. O dva roky později, po řadách úprav, se o něm teď debatuje v horní komoře, kde ho podporuje centristická levice.

Je tu i koncept zákona navrhující občanství přes „ius culturae“ pro děti nenarozené v Itálii, které prožily nejméně pět let ve vzdělávacím systému této země.

Italská proti-imigrantská Liga Severu tento zákon odsoudila jako „kulturní úchylku“. Bývalý premiér Silvio Berlusconi, zakladatel centro-pravicové Froza Italia, řekl, že by to vyslalo špatný signál těm, které už teď přitahují italské břehy.

„Když se Afričané dovědí, že je snadnější stát se Italem, vytvoří to u nich falešné naděje a zvýší to imigrační tlak,“ varoval.

Zatím letos přišlo 86 000 migrantů, o více než 10 procent v porovnání se stejným obdobím roku 2016.

Přijetí „ius soli“ by okamžitě udělilo italské občanství asi 800 000 dětem a dalším 60 000 nově narozeným každý rok, uvádí italský deník.

„Děti narozené v Itálii jsou přeci Italové a je povinností civilizované země je vítat,“ řekl tento týden ministerský předseda Paolo Gentiloni. Navržený zákon rovněž vášnivě podporuje jeho předchůdce Matteo Renzi.

Gentiloni zavrhuje pokusy kritiků spojovat věc občanských práv s národní bezpečností slovy, že „způsob, jak snižovat riziko, nespočívá ve vylučování, nýbrž v dialogu a v inkluzi.“

Ale s tím, jak nezaměstnanost vyrůstá na 11 procent – dost nad průměr eurozóny – a mezi mládeží dokonce na 37 procent, tak se ta stará povídačka o cizincích, co kradou práci, znovu hrozivě ukazuje při životě.

V tom strachu neulehčila ani nová čísla z tohoto týdne ukazující, že 4,5 milionu Italů žije v naprosté bídě.

Podle Il Messaggero ti, kdo byli ve čtvrtek dotazováni, tvrdili, že by bylo lepší debatu o právech na občanství posunout, dokud nebude po všeobecných volbách na jaře příštího roku.

V roce 2016 Itálie udělala nejvyšší počet občanství v Evropě, tj. 205 000, což je nárůst z pouhých 63 000 v roce 2012.

Přijetí „ius soli“ by Itálii zařadilo vedle většiny jejích evropských sousedů – vedle Belgie, Británie, Francie a Portugalska – kde takové zákony v různých formách už dávno platí.

Zdroj: breitbart.com

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor