Lidé se totálně zbláznili. Stačilo pouze, aby byl v New Yorku výpadek proudu na jeden den
13. července 2017 Redakce AC24 Ze světa 11070 0
thumbnail
Nezasáhl nejvíce lidí, nebyl nejdelší, ale přesto se výpadek elektřiny v New Yorku z roku 1977 zapsal do dějin černým písmem. Mohl za něj jediný zásah blesku, který před 40 lety, 13. července 1977, kolem půl deváté večer poškodil jedno z klíčových míst newyorské rozvodné sítě. Město se následně na celou noc zahalilo do tmy, postižených bylo devět milionů lidí. Událost vyvolala největší rabování obchodů v dějinách New Yorku.

 

 

Za katastrofu mohla silná bouře s blesky, které postupně způsobily sérii výpadků a přetížení systému. Kolem půl desáté večer bylo už město bez světla. Lidé uvízli ve výtazích, obchodech, kinech i v metru. Zkázu ještě více umocňovalo velké teplo. Energetické společnosti se podařilo provoz sítě obnovit až po 25 hodinách. Zasažena nebyla pouze čtvrt Queens, která byla napojena na jiný systém. 

Teprve když začalo svítat, ukázalo se, co se celou noc dělo.

Vypadá to tu jako v Berlíně v roce 1945, řekl jeden ze zasahujících policistů. Těch bylo do ulic vyslaných přibližně 18 tisíc, asi pět set z nich se zranilo. Rabování se šířilo jako lavina; zapojily se do něj muži, ženy, děti i starci. Po celém městě bylo založených více než tisíc požárů, vykradených bylo 1600 obchodů. Celkové škody byly odhadnuty na miliardu dolarů.

Policisté zatkli téměř čtyři tisíce lidí za rabování, což byla podle odhadů samotná desetina všech pachatelů. Některé zdroje uvádějí, že při nepokojích zahynuli dva lidé, podle jiných médií byl zas jedinou obětí výpadku proudu sedmnáctiletý Dominick Ciscone, jehož zastřelili. 

Obrovské rabování, které nejvíce zasáhlo Bronx a Brooklyn, podle historiků souviselo s tehdejší neutěšenou hospodářskou situací a vysokou nezaměstnaností v nejvíce postižených oblastech. Svou roli sehrála i panika a strach, které v té době šířil "Samův syn", jak byl označován sériový vrah David Berkowitz.

„Během minulého výpadku energie v roce 1965 jsme měli co dělat s lidmi. Teď to byla spodina, která se jako hejna kobylek snesla na obchody a vykradla vše, co se dalo,“ uvedl člen krizového týmu. Narážel na skutečnost, že při výpadku z roku 1965, který zasáhl v USA a Kanadě přes třicet milionů obyvatel, nedošlo k rabování a lidé si naopak pomáhali.

O události tehdy podrobně informoval i komunistický tisk, pro kterou to byla vítaná záminka ke kritice Spojených států. „Mechanismus buržoazní společnosti se v newyorské noci zhroutil,“ hlásalo například tehdejší Rudé právo.

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor