Takto dopadlo druhé největší irácké město po nájezdu teroristů z Islámského státu
12. července 2017 Redakce AC24 Ze světa 9749 0
thumbnail
Neděle byla významným dnem pro celý irácký lid. Po více než třech letech se podařilo vybojovat zpět z rukou hnutí Islámský stát Mosul, z druhého největšího města v zemi. Jak však ukazují záběry z dronu, cesta k úplnému vítězství v podobě návratu města do plného provozu bude zřejmě mimořádně těžká. Mosul je totiž po letech boje v katastrofálním stavu. Na ruinách množství budov vlají irácké vlajky, z ptačí perspektivy si lze všimnout místa, které pokrývají obláčky kouře a prachu, ale také zničený most přes řeku Tigris.

 

 

Jak uvedl portál The Atlantic, podle zástupce provinčního výboru pro rekonstrukci byly zničeny tři čtvrtiny cest i 65% elektrických rozvodů. Podle statistik OSN během bojů o Mosul z města muselo odejít více než 900 tisíc lidí, i přes konfliktu však v něm zůstaly desetitisíce civilistů, pro kterých byl útěk příliš nebezpečný.

Záběry dronu Islámského státu proti iráckým silám...

Do Mosulu v neděli přiletěl irácký premiér Hajdar Abad, aby zde oslavil vítězství irácké armády nad militantními z hnutí Islámský stát. Porážku teroristů a přechod celého Mosul pod kontrolu irácké vlády v potvrdila i mezinárodní koalice pod vedením Spojených států.

Jak uvedla koordinátorka OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lisa Grandeová, humanitární krize ve městě ale ještě neskončila. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničených. V problémech je zejména západní část, kde mají v rozvalinách ležet celé čtvrti.

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor