Americko-ukrajinské cvičení Sea Breeze 2017 za účasti 17 zemí začalo dnes (10. 7.) v severozápadní části Černého moře a také v Oděské a Mykolajivské oblasti (na souši). Manévry se odehrávají v novém formátu free play (svobodná hra) pod velením štábu, který byl vytvořen podle standardů NATO. Cvičení se potáhne do 23. července. Účastní se ho 30 bojových lodí, 25 letounů a vrtulníků — konkrétně americké raketové křižníky Hue City třídy Ticonderoga a torpédoborec Arleigh Burke, patrolovací letoun P-8A Poseidon a další jednotky námořnictva. Dále se ho zúčastní okolo 800 amerických vojáků.
Do oděského přístavu připluly bojové lodě aliance — turecká fregata F241 Turgutreis, velká výsadková loď NL 241, ponorka a rumunská korveta Kortra-admirál Horia Macellariu. Ukrajina ze své strany zapojí okolo 10 lodí a člunů pohraniční služby. Nic velkého Kyjev nabídnout nemůže. Vlajková loď ukrajinského námořnictva Hetman Sagajdačnyj je technicky na tom špatně.
Do Oděsy přiletěly také dva dopravní letouny NATO. Americký C-130J Herkules a maďarský C-17A Globemaster III. přivezly potápěče a desítky dalších specialistů s výbavou. Intervence amerických speciálních sil probíhá velmi tolerantně — národ mlčí. Pod záminkou mnohonárodního cvičení Kyjev oficiálně dovolil vojákům NATO nacházet se na území Ukrajiny celých 365 dní v roce 2017.
Raketový klín vytloukají klínem
Nehledě na nový formát „svobodných her", tématika Sea Breeze 2017 zůstala tradiční. Jedná se o „mnohonárodní operaci pro zajištění bezpečnosti v krizovém regionu" za účasti pozemních, námořních a námořních výsadkových sil a za použití protileteckých prostředků a protilodních prostředků. Všechny elementy se procvičují formálně „pro zajištění stability v černomořském regionu" (kterou, mimochodem, nikdo neporušuje).
Je očividné, že se jedná o vojenskou demonstraci síly adresovanou Rusku — konkrétně poloostrovu Krym. Je jasné, že potápěči NATO nebyli přivezeni, aby vyzvedávali potopené ukrajinské lodě. Jedná se o jednotky specnazu, „trojské koně" s ploutvemi, jejichž „herní" úkol je narušit systém spojení a řízení ruské Černomořské flotily a „otevřít dveře" Sevastopolu pro námořní výsadek aliance.
Je známo, že ukrajinští diverzanti se z Krymu nevracejí, proto nemohou předat zkušenost americkým kolegům. Protidiverzní služba černomořské flotily je vždy připravena potkat „zbloudilé" pozemní i námořní diverzanty předpokládaného protivníka. Ale i tak tato „vyšší pilotáž" — černomořský shon USA a NATO u ruských hranic vyvolává neklid.
Americký raketový křižník Hue City s výtlakem 9600 tun (délka 173 metrů, posádka 340 lidí) je vybaven bojovým informačním systémem Aegis Combat System a odpalovacími zařízeními Mk 41 pro vertikální start širokého spektra raket — od pozemních (středního a velkého doletu), až do okřídlených střel Tomahawk, protilodních a protiponorkových raket (celkově jich má na palubě 122 raket).
Raketový torpédoborec Carney o výtlaku 6630 tun (délka 153 metrů, posádka 337 lidí) je jen o málo slabší než křižník Hue City. Také má na palubě systém Aegis, 90 buněk pro protivzdušné, okřídlené, protiponorkové a protilodní rakety, dále má torpéda a děla. Bohatá zbraňová výbava umožňuje lodi vykonávat mnoho různých úkolů.
Celkově mohou jen tyto dvě americké lodě poskytnout vně-blokové Ukrajině „politickou podporu" o rozměru 212 raket, plus torpéda a děla. To je pro „regionální stabilitu" až dost. Pravděpodobně je americkým úkolem něco jiného — situaci v regionu trochu „roztopit".
Mezitím ruská Černomořská flotila sleduje americko-ukrajinské cvičení za pomoci všech prostředků, aniž by ale měnila svoji standardní činnost. Fregata Admirál Essen, která připlula do Sevastopolu 5. července ze své bojové služby v Baltu, včera opět vyplula do Středozemního moře.
Černomořská flotila má důležitější věci na práci, než je Sea Breeze 2017, ovšem „svobodné hry" amerického námořnictva a prakticky celé území Černého moře se nachází v hledáčku pobřežních systémů Bastion.
Na Ukrajině paralelně s manévry Sea Breeze 2017 pracuje delegace Severoatlantické aliance pod předsednictvím generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Návštěva je věnována 20. výročí podepsání Charty o zvláštním partnerství mezi Ukrajinou a NATO v Madridu 9. července 1997.
Ukrajinský prezident dnes na zasedání komise Ukrajina — NATO připomněl, že jeho země se „zákonodárně rozhodla učinit vstup do NATO prioritou zahraniční politiky". Následně však připomněl, že členství v NATO mu nikdo ani nesliboval, dále konstatoval: „Ruská agrese tlačí Ukrajinu do Severoatlantické aliance, nejprve je ale potřeba udělat reformy."¨
Ten samý den generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Kyjevě prohlásil: „Aliance podporovala suverenitu a územní celistvost Ukrajiny, pomáhala demokratickým institucím a Ozbrojeným silám Ukrajiny. NATO v tom bude pokračovat — těsně spolupracovat s Ukrajinou v otázkách obrany, státního řízení a reforem v ekonomice." Vedení Ukrajiny aktivně lobuje za vstoupení do NATO. Byl stanoven cíl dovést k roku 2020 sféru státní bezpečnosti ke standardům aliance. Paralelně s tím ukrajinskému národu nutí myšlenku, že členství v NATO pomůže vyšit problémy země.
Cvičení Sea Breeze údajně ilustrují úspěch, přestože je toto cvičení prováděno každý rok od roku 1997 podle memoranda o vzájemném porozumění a spolupráci ve vojenské sféře mezi Ministerstvem obrany Ukrajiny a USA. Zónami těchto manévrů je Černé moře a polygony na jihu Ukrajiny. Přesto připomeneme, že když chybí činnosti vedené pravděpodobným protivníkem (masové útoky ruského letectva, použití nadzvukových protilodních raket pobřežních systémů, likvidační činnosti neviditelných ponorek Černomořské flotily, podpora pozemních vojsk Jižního vojenského okruhu a další), zůstávají manévry Sea Breeze jen imitací jednoty a vojenské moci.
Zdroj: snews.com