Zákaz burek v Belgii potvrdil i Štrasburk: Je potřebný pro demokratickou společnost
11. července 2017 Redakce AC24 Ze světa 14609 0
thumbnail
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) potvrdil dnes platnost belgického zákona z roku 2011, který zakazuje nosit na veřejnosti nikáb nebo burku - závoje zahalující celé tělo včetně obličeje. Soudní instituce ze Štrasburku se při tomto případě inspirovala argumenty a soudním rozhodnutím přijatým v roce 2014 při podobném zákoně z Francie, který stejně zakazuje nošení burky a nikábu na veřejnosti.

 

 

ESLP se zabýval belgickým zákonem na základě dvou stížností na diskriminaci a porušování soukromí. Žalujícími stranami byly dvě ženy muslimského vyznání, jedna Belgičanka a jedna Maročanka, které zpochybnily belgický zákon ze dne 11. června 2011.

Belgičanka se také stěžovala na předpisy na místní úrovni přijaté v roce 2008 v lokalitách Pepinster, Verviers a Dison, které "kdykoli a na jakémkoli veřejném místě" zakazovaly nošení oblečení, které zakrývá lidskou tvář.

Soudci ze Štrasburku v obou případech konstatovali, že sporný zákaz si klade za cíl "zajistit podmínky soužití jako prvku na ochranu práv a svobod jiných" a že takový zákaz může být pro demokratickou společnost nezbytný.

ESLP stejně podpořil i finanční tresty pro osoby, které předmětný zákon poruší, ovšem s upřesněním, že tyto tresty nejsou automatické.

Belgický federální zákon stanovuje za opakované nošení nikábu nebo burky na veřejnosti finanční pokutu ve výši 137,50 € a až sedmidenní pobyt ve vězení. Ve Francii za neuposlechnutí zákazu nošení burky musí ženy zaplatit 150-eurovou pokutu a účastnit se výchovnými kurzech.

Zdroj: snews.com

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor