Známý americký stratég Kissinger uvedl, že Rusko může vytvořit nový světový řád
4. července 2017 Redakce AC24 Ze světa 15839 0
thumbnail
Známý americký stratég Henry Kissinger vystoupil, v předvečer jednání „Konference o bezpečnosti Margaret Thatcherové“ v Londýně, s hodnocením zahraniční politiky prezidenta Ruské federace (RF) Vladimíra Putina. Smysl jeho dlouhého projevu je v tvrzení, že Rusko je třeba držet připojené k Západu, jinak bude příliš nezávislé a nebezpečné. 94letý Henry Kissinger varoval před rizikem distancovat Moskvu od Západu, v jehož důsledku se pro ně stane „absolutním nebezpečím“.

V tomto případě si Kreml údajně ponechá pouze spolupráci se sousedními zeměmi, pro něž se Rusko stane „absolutním zabezpečením.“

Takovou strategii Kremlu Kissinger přirovnal k „evropskému nacionalistickému autoritářství let po roce 1930“, které je de facto - fašismem. Důvodem pro takové provokativní prohlášení byla kritika ruského ministerstva zahraničních věcí, pronesená v předvečer na adresu USA, v souvislosti s obviňováním Asada z přípravy chemického útoku proti silám „ozbrojené opozice“.

Kissinger poznamenal, že konfrontace USA s Ruskem v Sýrii bude pokračovat, stejně jako na Ukrajině. K takovému závěru asi „šedý kardinál“ americké politiky přišel proto, že Kreml nepřijal jeho plán ukrajinského urovnání - „neutrální status“ Ukrajiny a „bezpečnost pro Donbas“ výměnou za Krym.

Bývalý státní tajemník rovněž popsal „imperiální ambice“ Ruska, které spočívají v tom, aby získalo přijetí „v Evropě a mimo ní ve stejnou dobu.“ Zvláštní zřetel Kissinger věnoval nebezpečí ruského vedení při vytváření „nového světového řádu“.

V podstatě to znamená, že Moskva by mohla mít strategickou iniciativu před Západem, při přeformátovávání světa po skončení „studené války“. V tom jí také budou pomáhat nejlidnatější mocnosti - Indie a Čína, pokud na Západě neskončí „politický chaos“.

Podle Kissingera bude Rusko využívat politickou nestabilitu v Evropské unii a USA, aby oslabilo západní vliv ve světě. To je důvod, proč politik vyzval Washington ke zlepšení vztahů s Čínou, aby se distancovala od Moskvy, a tím oslabila euroasijskou integraci Ruska.

Celkově je nový recept pro mezinárodní vztahy Henryho Kissingera navržen tak, aby bylo Rusko udrženo v orbitě západního vlivu na principu „udělat z nepřítele druha.“ Dříve Kissinger opakovaně vystupoval jako prostředník ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy.

Dnes jsou s ním také spojovány naděje na přípravu jednání mezi prezidenty Putinem a Trumpem. Je ale nepravděpodobné, že takové drsné výroky Kissingera o Rusku budou podporovat urovnání vztahů v rusko-amerických vztazích, v předvečer summitu G-20 v Hamburku.

Zdroj: cnl.cz

Loading...

Loading...
loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor