(AFP) — Emmanule Macron a Angela Merkel využili prvního bruselského summitu francouzského prezidenta v pátek, aby vyslali nepochybné poselství, že jejich země mají v úmyslu vést EU v jejím po-brexitovém obrození. Tento franko-germánský mocenský pár po schůzkách s 26 protějšky z Evropské unie uspořádal neobvyklou společnou tiskovou konferenci s oběma svými vlajkami na pozadí spolu s modrým logem tohoto bloku se žlutými hvězdami.
„Až bude Francie s Německem promlouvat jedním hlasem, bude moci Evropa konečně kráčet vpřed,“ řekl vedle německé kancléřky se tyčící zdejší nováček Macron sálu téměř až k bodu vzplanutí zaplněnému reportéry.
„Nemůže být žádné odpovídající řešení, pokud to nebude odpovídající řešení pro Francii a Německo,“ řekl tento 39-letý centro-pravicový vůdce.
I přes její o něco pragmatičtější tón, bylo poselství od 62-leté Merkelové to samé.
„Tato tisková konference ukazuje, že jsme odhodláni nacházet řešení problémů,“ řekla.
K této společně tiskové konferenci dochází přesně rok po britském šokujícím referendu, co odhlasovalo, že se stanou první zemí, která Evropskou unii opustí, což spustilo chmurné předpovědi o rozpadu tohoto bloku.
Avšak Evropa naskočila na ten zdobený alegorický vůz oslav Macronova ohromujícího volebního vítězství nad francouzskou vůdkyní krajní pravice Marine Le Pen, aby vytroubila svůj nově nalezený optimismus po letech zbídačování během vyhrabávání se z krize i přes Brexit.
Srdce těchto očekávání tvoří představa, že by Macron mohl tu tradiční „lokomotivu“ táhnoucí evropskou integraci opravit – tj. tu poválečnou alianci Paříže s Berlínem vzniknuvší po staletí konfliktů.
Tito vůdci Francie a Německa – různě ve stylu párů celebrit přezdívaní jako Mekron, Mackerel, Emmangela – řekli, že mají v úmyslu této lokomotivy použít, aby věci uvedli do pohybu.
Macron ujišťoval o tom, že rozhodnutí těchto dvou vůdců objevit se společně bylo více než jen nějakým politickým pózováním.
„Je to více než symbolické, je to práce vskutku etická,“ řekl.
Merkel s Macronem ujišťovali o své jednotě ve spoustě otázek včetně plánů na posílení evropských obranných kapacit, když se tento kontinent už nemůže spolehnout na Británii nebo na Spojené státy pod Donaldem Trumpem.
Rovněž vyhlásili svou sounáležitost ohledně klimatické změny – zvláště poté, co se Trump stáhl z Pařížské klimatické úmluvy – a také na proti-terorismu a v obchodních záležitostech.
Opatrně se však vyhýbali tomu, aby nezašli do podrobností týkajících se tak delikátních záležitostí jako reforma eurozóny, což je pro Macrona mezi všemi projekty jeho miláček, když ten chce, aby tento projekt měl svůj vlastní parlament a ministra financí.
„Nemůžeme dopředu oznamovat věci, které ještě nemůžeme zaručit,“ řekla vždy rozvážná kancléřka, když se jí ptali, zda konečně přijdou s nějakými konkrétními návrhy po zářiových německých volbách.
Tento pár rovněž zaujal opatrný postoj k návrhu britské ministerské předsedkyně Theresy May ohledně práv občanů EU na život v Británii i po Brexitu.
Ale v jedné oblasti Macron narazil tak, že v té jeho summitové líbánky skončily dříve, než vůbec začaly.
Kolegové z EU mu pěkně zpražili jeho návrhy, že Brusel by měl mít více pravomocí kontrolovat čínské investice do strategických průmyslů Evropy.
„Spravedlivějšímu obchodování by se měla dát předost před zákonem džungle,“ řekl Macron tiskové konferenci, když obhajoval své plány.
Zdroj: breitbart.com