Den poté, co ruský bojový letoun údajně nalétl jen pět stop (1,5 m) na americký průzkumný letoun přelétající přes Baltské moře hlásí Reuters, že NATO bitevní F-16 tuto laskavost vrátila, když se zkusila nepatřičně lepit na letoun nesoucí ruského ministra obrany. Tento letoun cestoval do města Kaliningrad, tj. do ruské enklávy u baltického pobřeží, kde měl ministr obrany Sergej Šojgu v plánu ve středu diskutovat bezpečnostní záležitosti s činiteli obrany.
Podle RT se letounu NATO dostalo varování od ruského tryskáče Su-27. Reuters v líčení tohoto incidentu uvádí, že jeden z bojových tryskáčů eskortujících Šojgův letoun se vložil mezi letoun ministra obrany a bitevník NATO a „kýval svými křídly ze strany na stranu, aby převedl jaké nese zbraně, uváděly ruské agentury.“ F-16 poté z této oblasti rychle odletěla.
Klip z tohoto střetu ze záznamu od ruských žurnalistů:
Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov řekl, že o tomto incidentu nemá žádné informace.
„Lepší by asi bylo zeptat se ministerstva obrany,“ řekl Peskov v odpovědi na dotazy žurnalistů.
Tento poslední provokativní manévr představuje zase další eskalaci napětí mezi USA a Ruskem. V pondělí Rusko suspendovalo spolupráci s USA v Sýrii na základě „memoranda o zamezení incidentů na syrské obloze“ s varováním, že jejich raketová obrana půjde po všech letounech vlétajících do ruského operačního prostoru poté, co americká stíhačka v neděli sestřelila letoun syrského režimu.
Rusko tento americký sestřel odsoudilo a nazvalo jej „aktem agrese“ a tvrdí, že z tohoto kroku mají v této oblasti prospěch teroristé. Syrský režim tvrdí, že jeho tryskáč v době sestřelení pronásledoval prchající konvoj ISIS. Američtí činitelé tvrdí, že se pokoušeli kontaktovat své ruské protějšky přes zavedenou „de-konfliktní linku,“ což však Rusko popírá s tvrzením, že kdyby jí USA použily, tak by bylo možno incidentu zabránit.
Americký tryskáč rovněž v pondělí sestřelil pro-režimní dron, což senátor z Connecticut Chris Murphy označil za „nebezpečnou eskalaci“ napětí mezi USA a mocnostmi podporujícími Syrský režim jako je Írán a Rusko. „Myslím si, že se přibližujeme k otevřenému konfliktu mezi Íránem a Ruskem a je třeba, aby se americká veřejnost dověděla, že velice rychle postupujeme k tomu, co by mohlo být zase další válkou na Středním východě – což je cosi, co Donald Trump sliboval, že k tomu nedojde, když ještě kandidoval do úřadu.
Jak si všímá RT, střety mezi válečnými letouny USA a Ruska nad Baltickým mořem jsou čím dále četnější. Ruský bojový letou 10. června např. střetl malou skupinu amerických válečných letounů včetně Boeing KC-135 Stratotanker k doplňování paliva za letu, dvou bombardérů B-1 a jedno B-52 účastnících BALTOPS (Baltických operací), tj. každoročního vojenského cvičení.
Zdroj: zerohedge.com