Člověk by to poznal i z pohledu na tržní ukazatele, ale největší rozvíjející se představení dneška je ruská hrozba, že zaútočí na jakékoliv letadlo, včetně amerických, které vlétne do oblasti operací ruského letectva v Sýrii, že po takovém se půjde jako po cíli, když americký F-18 včera sestřelil syrský tryskový bitevník Su-22. Na toto nepochybné zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi USA před chvílí odpověděly, když mluvčí Pentagonu řekl, že piloti USA se budou nad Sýrií v případě napadení Rusy bránit.
„Ruské prohlášení je nám známo,“ řekl v pondělí ráno podle citace WashEx mluvčí Pentagonu námořní kapitán Jeff Davis. „Nehledáme v Sýrii konflikt s žádnou jinou stranou než ISIS, nebudeme však váhat s vlastní obranou a s obranou svých partnerů, budou-li ohroženi,“ řekl Davies ve zřetelné nevědomosti, že sestřelení letadla suverénní země nad jejím vlastním územím je přesně to, co vypadá jako „vyhledávání konfliktu“. Potom následovalo prohlášení z dnešního odpoledne, kdy mluvčí Bílého domu Sean Spicer řekl, že USA „si vyhrazují právo na sebeobranu v Sýrii.“
Kromě toho plukovník Ryan Dillon, hlavní mluvčí US ozbrojených sil v Bagdádu řekl: „Koalice bude pokračovat ve vedení operací po celé Sýrii s útoky proti silám ISIS a s poskytováním letecké podpory silám koaličních partnerů na zemi.“
Dilon na rozdíl od Davise zjevně naznačoval, že USA se budou vyhýbat těm částem Sýrie, o kterých Rusko říká, že se v nich po letounech USA půjde jako po potenciálních cílech, nebo kde by bylo potřeba dodatečných sil k vzdorování této hrozbě.
„V důsledku nedávných střetů včetně pro-syrského režimu a ruských sil jsme přijali prozíravá opatření přeskupit nad Sýrii letectvo tak, aby pokračovalo v útocích na síly ISIS spolu se zajištěním bezpečí pro naše letecké posádky vzhledem ke známým hrozbám na bojišti,“ řekl Dillon. Dodal, že koaliční letectvo bude pokračovat v operacích proti cílům Islámského státu spolu se „zajištěním bezpečnosti pro naše letecké posádky vzhledem ke známým hrozbám na bojišti.“
„Jsem si jist, že vzhledem k tomu, ani USA ani nikdo další nepřistoupí k žádným akcím ohrožujícím naše letectvo,“ řekl podle státem vlastněné tiskové agentury RIA Novosti. „Proto neexistuje žádná hrozba přímé konfrontace mezi Ruským a Americkým letectvem.“
Ruské ministerstvo obrany předtím prohlásilo americký útok na syrský tryskáč za „cynické porušení syrské suverenity“ a uvedlo, že zastavuje s USA tzv. de-konfliktní koordinaci zaměřenou na odvracení incidentů.
Rusko mezitím vyslalo potvrzení poté, co Viktor Ozerov, předseda obranné komise ruského parlamentu řekl, že USA vedené letectvo v Sýrii může čekat „zničení“, pokud by ohrožovalo životy ruských pilotů. Ač Rusko doufá, že k takovýmto akcím nebude muset přistoupit, „tak nikomu nedovolíme, aby spáchal vůči našim pilotům to, co se stalo tomu syrskému letadlu,“ řekl.
Místo-šéf obranné komise ruské horní komory parlamentu Franc Kincevič řekl, že reakce ministerstva obrany neznamená, že dojde k válce s USA, i když je to „dost vážný“ signál, že Rusko takovýto akt agrese vůči Sýrii akceptovat nebude.
Na druhou stranu „zákonodárci nemají na politiku Kremlu vůči Sýrii žádný vliv“ a „všechny ruské akce, nikoliv rétorika, ukazují, že Putin se teď snaží vyhnout se eskalaci se Západem,“ uvedl Ruslan Puškov, šéf Centra pro analýzy strategií a technologií v Moskvě. Aby bylo jasno, Rusko už předtím slibovalo zrušit de-konfliktní koordinaci v dubnu poté, co USA bombardovaly syrské letiště v reakci na údajný útok Assadových sil chemickými zbraněmi. Ale americko-ruská komunikace k zamezení střetů na obloze nad Sýrií se po několika dnech obnovila.
I jestli se v nadcházejících dnech vztahy mezi USA a Ruskem normalizují, tak je ale stejně Střední východ ještě daleko nebezpečnější místo i bez této poslední eskalace, teď když proběhla nejen Katarská krize, ale třeba ten právě ohlášený údajný teroristický pokus Íránských revolučních gard na saúdské mořské ropné pole. Když je to tak, bude vyhnout se zažehnutí nějakého dalších konfliktu další jiskrou čím dále obtížnější.
Zdroj: zerohedge.com