Člověk by to poznal i z pohledu na tržní ukazatele, ale největší rozvíjející se představení dneška je ruská hrozba, že zaútočí na jakékoliv letadlo, včetně amerických, které vlétne do oblasti operací ruského letectva v Sýrii, že po takovém se půjde jako po cíli, když americký F-18 včera sestřelil syrský tryskový bitevník Su-22. Na toto nepochybné zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi USA před chvílí odpověděly, když mluvčí Pentagonu řekl, že piloti USA se budou nad Sýrií v případě napadení Rusy bránit.


„Ruské prohlášení je nám známo,“ řekl v pondělí ráno podle citace WashEx mluvčí Pentagonu námořní kapitán Jeff Davis. „Nehledáme v Sýrii konflikt s žádnou jinou stranou než ISIS, nebudeme však váhat s vlastní obranou a s obranou svých partnerů, budou-li ohroženi,“ řekl Davies ve zřetelné nevědomosti, že sestřelení letadla suverénní země nad jejím vlastním územím je přesně to, co vypadá jako „vyhledávání konfliktu“. Potom následovalo prohlášení z dnešního odpoledne, kdy mluvčí Bílého domu Sean Spicer řekl, že USA „si vyhrazují právo na sebeobranu v Sýrii.“

Kromě toho plukovník Ryan Dillon, hlavní mluvčí US ozbrojených sil v Bagdádu řekl: „Koalice bude pokračovat ve vedení operací po celé Sýrii s útoky proti silám ISIS a s poskytováním letecké podpory silám koaličních partnerů na zemi.“

Dilon na rozdíl od Davise zjevně naznačoval, že USA se budou vyhýbat těm částem Sýrie, o kterých Rusko říká, že se v nich po letounech USA půjde jako po potenciálních cílech, nebo kde by bylo potřeba dodatečných sil k vzdorování této hrozbě.

„V důsledku nedávných střetů včetně pro-syrského režimu a ruských sil jsme přijali prozíravá opatření přeskupit nad Sýrii letectvo tak, aby pokračovalo v útocích na síly ISIS spolu se zajištěním bezpečí pro naše letecké posádky vzhledem ke známým hrozbám na bojišti,“ řekl Dillon. Dodal, že koaliční letectvo bude pokračovat v operacích proti cílům Islámského státu spolu se „zajištěním bezpečnosti pro naše letecké posádky vzhledem ke známým hrozbám na bojišti.“