Dohoda mezi USA a EU o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je znovu vzkříšena poté, co Německo trvá na tom, že k žádným bilaterálním dohodám mezi USA a státy EU nedojde. O TTIP se mělo za to, že je mrtvá poté, co nově zvolená prezidentská administrativa v Bílém domě dala na srozuměnou, že je proti dohodám s velkými obchodními bloky a upřednostňuje bilaterální dohody.
Když ale v úterý mluvil ministr obchodu Wilbur Ross s CNBC, tak naznačil, že je ochoten znovu s EU otevřít obchodní dohodu.
„EU je jedním z našich největších obchodních partnerů a jakékoliv vyjednávání musí být legálně vedeno na úrovni EU a nikoliv s jednotlivými státy,“ řekl Ross. „Dává tudíž smysl, že jednání o TTIP budou pokračovat, abychom pracovali na řešení, které zvýší celkový obchod spolu se snížením deficitu.“
Když Ross v lednu mluvil o stažení USA z Transpacifického partnerství se zeměmi Pacifického pobřeží, což byl jeden z prvních kroků prezidenta Trumpa po jeho inauguraci, tak dodal: „Nenechte se mýlit, tím, že se stahujeme z TTP, z TTIP se nestahujeme.“
Tyto komentáře naznačují, že uvnitř americké administrativy existují rozpory ohledně toho, zda a kdy k takové dohodě přistoupit.
V březnu prezident Trump řekl, že když se setkal s německou kancléřkou Angelou Merkel, tak opakovaně tlačil na bilaterální obchodní dohody s Německem, ale ta mu jen řekla, že taková dohod je díky jednotnému trhu nemožná.
We have a MASSIVE trade deficit with Germany, plus they pay FAR LESS than they should on NATO & military. Very bad for U.S. This will change
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 30, 2017
V dubnu mluvčí Sněmovny Paul Ryan řekl posluchačům v Londýně: „USA budou úzce spolupracovat se svými přáteli v EU na vydláždění cesty k vyjednání TTIP.“ Ve středu, den po tomto interview s Rossem, obvinil Jean-Claude Juncker americkou administrativu z „chladného přístupu“ k Evropské komisi, která za EU tu obchodní dohodu vyjedná jako za celek.
„Říkají: ‚Nechceme vyjednávat s vámi jako s Evropskou unií, ale s každým členským státem jednotlivě,‘“ řekl Juncker s dodatkem, „aby došlo k dohodám mezi Američany a jednotlivými evropskými zeměmi, to nemůžeme dopustit.“
Ale Rossovy komentáře naznačují, že americká administrativa se teď smiřuje s TTIP, když chce s EU uzavřít dohody, možná tedy nevidí jiný způsob, i když by stejně upřednostnila dvojstranné dohody, kdyby byly možné
Když Dr. Peter Navarro, asistent amerického prezidenta Donalda J. Trumpa a ředitel Národní obchodní rady Bílého domu, v dubnu mluvil s Breitbart News Daily, tak na to zřejmě trochu narážel, když řekl: „Nemluvím za Paula Ryana nebo za Kongres, ale jak prezident řekl, administrativa upřednostňuje bilaterální dohody.“
Zdroj: breitbart.com