Filipínský prezident Rodrigo Duterte tvrdí, že se pro CIA stal cílem určeným k zavraždění poté, co tuto agenturu veřejně obvinil z podpory ISIS. S nedávno rostoucími útoky ISIS na Filipíny přišla i Duterteho tvrzení, že americké zpravodajské agentury infiltrují do jeho země militanty ISIS ve snaze o jeho svržení a zničení jeho země.
MPN hlásí : Střety mezi militanty a filipínskými bezpečnostními silami začaly v pondělí v noci v jižním městě Marawi, jelikož vláda udělala razii na dům , kde se měl skrývat vůdce místní pobočky Daesh Isnilon Hapilon.
Po této razii k městu zamířily stovky ozbrojenců včetně sil Daesh a členů militantních skupin, které vyhlásily loajalitu k Daesh, jako Maute a Abu Sayyaf. Kdy Abu Sayyaf má vazby rovněž na al-Kaidu – což je nezvyklé, uvážíme-li, že al-Kaida a Daesh spolu vzájemně údajně vedou válku.
S tím, jak Daesh převzala kontrolu nad četnými strategickými body a většinou obytných čtvrtí města, tak Filipínská armáda nadále drží kontrolu nad většinou vojenských základen ve městě a vládních budov. Těžké boje pokračují, jelikož Filipínská armáda se pokouší dobýt zpět oblasti, o které počátkem týdne přišla. V Marawi, které je domovem asi 200 000 obyvatel, vzali také jako rukojmí řadu křesťanů. Filipínský prezident Rodrigo Duterte v reakci na tento chaos zkrátil svou návštěvu Ruska a vyhlásil v celé oblasti Mindanao, kde leží Marawi, stanné právo.
Okolnosti výpadu Daesh na Filipíny jsou zajímavé, jelikož k tomu zabrání města došlo pár hodin po odvysílání interview RT s Dutertem, v němž prezident ostře zlořečil Spojeným státům, včetně náznaků, že USA a zvláště CIA se pokouší destabilizovat jeho administrativu. Ač Duterte tvrdil, že se těší přátelským vztahům s prezidentem Donaldem Trumpem, tak dodal, že Kongres, ministerstvo zahraničí a další složky amerického politického establishmentu s Trumpem nesouhlasí, takže mu teď dělá těžkosti počítat s USA jako se spojencem během boje svého národa proti terorismu.
„ISIS si v mé zemi zřídila základnu tam dole na jihu. A když bojujeme s teroristy, tak stejně jako kterákoliv země potřebujeme zbraně,“ uvedl Duterte. „A najednou dva senátoři v americkém Kongresu řekli, že ty exporty už nebudou pokračovat. A tak jsem řekl, žádný problém, vždy si mohu zajet do Číny nebo do Ruska.“
Duterte v tomto interview dal rovněž na srozuměnou, že jeho zahraniční politika se „odklonila od pro-Západní.“ „Teď pracuji na alianci s Čínou a doufám, že zahájím dobré pracovní vztahy s Ruskem,“ uvedl. Duterte byl v době chaosu na Marawi na návštěvě Moskvy – údajně, aby dojednal dohodu o zbraních k náhradě té váznoucí smlouvy se Spojenými státy.
Rovněž USA káral za jejich snahy zacházet s Filipínami jako s kolonií, když se rétoricky ptal: „Co, vy se ke mně chováte, jako bych byl pořád vaše kolonie? To si asi musíte dělat srandu?“
Duterte rovněž předvedl, že si je vědom ceny, jakou často zaplatili vůdci, kteří vycouvali ze strategických aliancí se Spojenými státy, tvrzením: „Mluvil jsem o odsunu amerických vojsk, že by k němu mohlo jedno dne během mého funkčního období dojít, kdybych přežil CIA, tak na to mám ještě pět let.“ RT na to zareagovala otázkou: „Mluvíte hodně o vraždě. Opravdu si myslíte, že k tomu dojde?“ „To oni přeci dělají. Copak by vás to překvapilo?“ opáčil Duterte, „Ti si klidně odtáhnou prezidenta z jeho země, aby byl postaven před soud v jiné zemi.“ Tato prohlášení naznačují, že Duterte neočekává, že by mu jeho odklon od USA prošel bez povšimnutí.
Duterte pokračoval, že USA mu odmítají schválit zbraňový obchod kvůli porušování lidských práv jeho vládou. Duterte namítal, že tato argumentace je pokrytecká s konstatováním, že USA pozabíjely nesčetněkrát více civilistů v různých národech po celém světě, ale z té mezinárodní komunity kvůli tomu „nikdo nefňukal.“
„Pod záminkou lidských práv se země jako ty z EU a Američané vměšují do záležitostí jiných národů. Pod pláštíkem lidských práv. Zrovna Američané, když ti rozhazují bombami tuhle a támhle, a ty jsou tak silné, že pozabíjejí i jiné onde. Takže se dá říci, že pro Američany to neplatí. A protože já jsem činitel malé vlády, tak pro mě to platí. Tak kde je tu spravedlnost? Když oni hází bomby a vybíjejí ty spousty vesničanů, tak kvůli tomu nikdo nefňuká.“
Duterte řekl, že většina teroristů Daesh aktivních v jeho zemi jsou cizinci. Když se ho ptali: „Myslíte si, že ti militanti ISIS tady na Filipínách jsou domácí nebo jsou dovezení?“ na což Duterte odpověděl: „Dost jich je takových, co vypadá jako Kavkazani. Takových jsme chytili nebo zabili už šest. Většinou jsou ale ze Středního východu.“
Odtajněná zpráva CIA datovaná z roku 2012 tvrdila, že USA by mohly využít Daesh jako nástroje k destabilizaci a svržení syrského prezidenta Bášara Asada, což je taktika, kterou v dalších letech od té doby využívaly. Vypadá tedy jako možné, že zvýšená přítomnost Daesh na Filipínách by mohla být příznakem toho, že USA mají s Duterteho vládou v úmyslu to samé.
Ať už tomu tak je, nebo ne, tak zvýšenou přítomnost Daesh na Filipínách USA nejspíš zneužijí jako ospravedlnění k posílení své vojenské přítomnosti na Filipínách a k bránění Dutertemu, aby se od USA úplně odtrhl ve snaze spřátelit svou zemi s Ruskem a s Čínou.
Podívejte se na filipínského prezidenta Duterteho, jak mluví s RT.
„Chtějí ode mě, abych bojoval s Čínou. To tedy bude masakr!“ říká ve videu.