Situace eskaluje. Dojde k přímému konfliktu? Rusy podporovaná syrská vojska zahájila postup proti speciálním silám USA a Britům
17. května 2017 Redakce AC24 Ze světa 29937 0
thumbnail
Vypadá to, že USA směřují do přímého konfliktu se svým protivníkem ze Studené války. Podle zpráv Rusy podporovaná Syrská vojska vyrazila do přímého kolizního kurzu se Speciálními silami Západu poté, co během víkendu postoupila k americkému výcvikovému táboru ve východní Sýrii. ...
 

Syrská vládní vojska v doprovodu Íránských sil jsou 15 mil od opevněné základny amerických a britských speciálních sil využívané k výcviku skupin syrských rebelů.

The Telegraph hlásí:

Pro-vládní vojáci jsou teď jen 15 mil (24 km)od al-Tanf – těžce opevněného uzlu amerických a britských speciálních sil k výcviku skupin syrských rebelů, které poblíž irácké hranice bojují s Islámským státem Iráku a Levanty (ISIL).

Útok je veden íránskými silami, které velí doprovodným syrským vojskům a četným bojovníkům libanonského Hizballahu za pomoci ruských tryskáčů z oblohy.

Syrskou armádu vyplašil dva měsíce trvající postup Svobodné syrské armády (FSA) proti ISIL, který rebelům umožnil, aby si zabrali značné rozlohy řídce osídleného území táhnoucího se od jihovýchodu Damašku podél hranic s Irákem a Jordánskem.

Syrská vojska v posledních dnech přemístila tanky a rakety země vzduch blíže k frontové linii s umírněnými jednotkami FSA, což je zjevné varování pro USA vedenou koalici, která v této oblasti létá k útokům proti ISIL.

„Íránci prosazující svůj postup na al-Tanf sloganem Boje proti velkému Satanovi, tj. USA a jeho mezinárodní koalici,“ řekl Telegraph mluvčí Svobodné syrské armády Mozahem al-Saloum.

Tato oblast je pro vládu a její spojence strategicky důležitá.

Zmocní-li se silnice k základně Tanf po celé délce, tak tím obnoví spojení režimu se svým spojencem Irákem na jihu.

Dálnice Damašek-Bagdád byla hlavní zásobovací trasou pro dodávky íránských zbraní do Sýrie, dokud ISIL nezabrala ohromná území podél irácko-syrské hranice.

Syrská armáda rovněž touží být první, kdo dorazí k ISIL drženému Deir Ezzor severně od Tanf a zabere jej, a zde leží i největší ropné ložiska v Sýrii.

USA vydaly jasný vzkaz, že jakýkoliv vládní postup proti jejich základně nebude přijatelný. Není však jasné, jak budou speciální síly reagovat na vážné provokace.

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor