Třetí světová válka už začala. Světová diktatura globalizovaného finančního kapitálu, říká Jean Ziegler
14. května 2017 Redakce AC24 Ze světa 12149 0
thumbnail
Jak píše ve své nové knize švýcarský sociolog Jean Ziegler „Třetí světová válka proti třetímu světu už dávno začala“. Jen v minulém roce si podle něj vyžádala 54 milionů lidských životů. Fakta podle Zieglera hovoří jasně. Lidé v rozvojových zemích umírají v důsledku válek, hladu, dětské úmrtnosti, znečištění vody nebo epidemií chorob, proti kterým už dnes máme prostředky, uvedl známý kritik globalizace v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.
 

Vinu na tom podle něj nese „světová diktatura globalizovaného finančního kapitálu.“ Ziegler upozorňuje, že 500 největších mezinárodních firem ovládá 52,8% světového HDP. A tyto korporace přitom unikají státní kontrole a sledují pouze jediný cíl: maximalizaci zisku. „Vždyť dnes jsou v USA miliardáři přímo u moci,“ dodává.

Po „200 letech konkurence, tržní svévole a monopolizace moci“ nevidí Ziegler možnost, jak kapitalismus reformovat. „Osm miliardářů má dnes větší majetek než 3,6 miliardy nejchudších lidí,“ podotýká s tím, že z tohoto faktu neplynou žádné důsledky. Již dříve v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk uvedl, že existují opatření, které můžeme prosadit, a které by v krátkém časovém horizontu dokázali zachránit miliony lidí.

Navrhuje například, aby parlamenty zakázaly burzovní spekulace na základní potravinové komodity. Zajišťovací fondy a velké banky podle něj vydělávají astronomické částky na spekulacích na rýži, kukuřici, obilí a jiné potraviny a ženou světové tržní ceny směrem nahoru, což vede k tomu, že Světový potravinový program OSN nemůže nakoupit dostatek potravin pro pomoc lidem v nejchudších oblastech.

Za nebezpečné považuje Ziegler plány nového amerického prezidenta na snížení příspěvků, které USA odvádí do OSN. Spojené státy jsou s 26% největším přispěvatelem do rozpočtu OSN, u mírových misí modrých přileb je jejich podíl dokonce 60 procent. „Pokud Trump platby masivní omezí, bude OSN ochromena,“ říká Ziegler.

Vše ale podle něj není ztraceno. „Proti této xenofobní, vulgární, antifeministické, antisociální trumpovské rétorice se formuje neuvěřitelný odpor.“ Poukázal přitom i na to, že proti Trumpovi demonstrovalo dvakrát tolik Američanů, než kolik je před Kapitolem jeho vítězství oslavovalo. „Nevěřím, že Trump zůstane v úřadě čtyři roky,“ předpovídá Ziegler. „Buď dojde k nějakému psychiatrickému problému, nebo bude tlak tak velký, že už nebude moci vládnout.“ Představit si přitom dokáže i to, že Trump předčasně odstoupí, tak to, že bude sesazen. „V USA se spontánně vynoří morální vzpoura. To není náš prezident, to není americký duch tolerance. V Bílém domě jsou miliardáři, kteří sledují jen svou vlastní maximalizaci zisku. To sjednotí lidi ze všech táborů, vrstev a regionů.“

Zdroj: b92.net

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor