Finský ministr financí se přidal k hlasům, které v Evropské unii volají po stažení financování z těch členských států, které odmítají brát migranty. Petteri Orpo v rozmluvě s Reuters volal po rozšíření podmínek pro umisťování kohezních fondů, až bude EU koncipovat další rozpočtový rámec, hlásí Euractiv. „Podpora nových a rozvojových členských států je důležitou součástí Evropského projektu,“ řekl. „Když se ale podíváme vpřed a na tu migrační krizi, tak nemůžeme jen tak zůstat stát, když jsou platby od čistých přispěvatelů sice vítány, ale sdílení břemene už ne.“
Hlavními poživateli výhod z kohezních fondů jsou chudší východní země tohoto bloku. Ale mnohé právě z těchto zemí odmítly přijmout Komisí nařízené kvóty na migranty přijíždějící do Itálie a Řecka s odůvodněním, že už se musí potýkat s migranty pronikajícími do Evropy Baltickou trasou.
Orpro však trvá na tom, že by se neměly dělat žádné výjimky, když říká: „Jestli chceme, aby bylo EU a jeho financování férové, tak potřebujeme mít možnost o tom diskutovat… Naším cílem je, aby byli všichni společně odpovědní za potýkání se s migranty.“
„Pokud ne, tak byste neměli dostávat peníze.“
Orpovy komentáře zapadají do politické linie jeho centro-pravicové vlády, která minulý týden vydala prohlášení pravící, že „je kriticky důležité, aby financování EU mělo v budoucnu více podmínek.“
Rovněž se v tom odráží hlas rakouského kancléře Christiana Kerna, který v březnu Die Welt řekl: „Peníze z rozpočtu EU se musí v budoucnu mezi členskými zeměmi rozprostřít daleko rovnějším dílem.“
„Pokud se některé země budou i nadále vyhýbat řešení problému migrace nebo se budou podbízet nízkými daněmi na úkor svých sousedů, tak nebudou moci obdržet nové platby těch miliard z Bruselu.“
Tímto ale prohlubují tu propast rostoucí mezi bohatšími západními národy, které podporují opatření na přesídlování migrantů uvnitř Evropy, a východním blokem národů, které zaujímají tvrdší postoj.
Přesto, jak o tomto tématu mluvil Orpo, tak Evropský soudní dvůr rozhoduje o případu předloženém Maďarskem a Slovenskem, které podporuje i Polsko, v němž odporují migračním kvótám uvaleným v září 2015 Bruselem.
Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán řekl, že přijetí velkého počtu migrantů by bylo „národní sebevraždou“ a když vysvětloval své rozhodnutí podat soudní žalobu, tak dodal: „Nestačí jen protestovat, musí se v tom přikročit k akcím.“
Tvrdá linie Maďarska k migraci vedla ministra zahraničí Lucemburska Jena Asslborna k výzvě, aby EU Maďarsko ze sebe vyloučila.
Obě země vyzývají, aby byly rozdělovací kvóty zrušeny a aby náklady převzala Evropská rada.
Zdroj: breitbart.com