Rakousko na hraně: vláda směřuje ke kolapsu, a to by mohlo EU přivodit noční můru
13. května 2017 Redakce AC24 Ze světa 11424 0
thumbnail
Rakouská vláda je na pokraji kolapsu kvůli šokující rezignaci, která otvírá dveře krajně pravicové Straně svobody. A tato krize mohla být pro Brusel velkým bolením hlavy, jelikož proti-EU zaměřená Strana svobody momentálně vede v průzkumech veřejného mínění. Včera padly na budoucnost koaliční vlády stíny pochybností poté, co rezignoval vicekancléř Reinhold Mitterlehner, což posiluje volání po předčasných volbách.

 

 
 
 

Mnozí v jeho Lidové straně si myslí, že by se spíše měly vypsat volby než ho jen vyměnit ve funkci vůdce strany a pokračovat v té vratké koalici se Sociálními demokraty.

Tyto dvě strany se střetávají pravidelně už od jejich nástupu k moci v roce 2013 a rezignace pana Mitterlehnera vypadá pro tuto obtížnou alianci jako zvonění umíráčku.

Lidová strana má po kolapsu rakouské vlády šanci získat více moci.

Političtí činitelé se však děsí i toho, že by tato rezignace znamenala i ohromnou šanci pro krajně pravicovou Stranu svobody, kterou založil v roce 1956 bývalý nacista a která vehementně odporuje migraci a Evropské unii.

Tato strana se loni dostala neuvěřitelně blízko tomu, aby si urvala prezidentství, když její kandidát Norbert Hofer vyhrál v prvním kole, než byl nakonec poražen ve druhém.

Teď ta strana dosahuje svých největších výšin ještě více než tehdy a dělá si naděje, že si v příštích volbách urve kontrolu nad vládou – a ty volby by teď mohly přijít dříve, než se dosud čekalo.

Strana svobody vede v průzkumech a dalo by se očekávat, že kdyby byly volby teď, tak si vybojuje třetinu národních hlasů.

Rezignace Reinholda Mitterlehnera uvrhla Rakousko od politického chaosu.

Na druhou stranu Sociální demokraté mají v průzkumech kolem 25 procent, zatímco Lidová strana je v průzkumech ještě níže.

Proto pozorovatelé s přihlédnutím k těmto skutečnostem spíše věří, že obě koaliční strany udělají vše, co mohou, aby znemožnily Straně svobody skočit po moci, a tak volby svolají až jako tu poslední možnost.

Norbert Hofer v loňských prezidentských volbách prohrál proti Alexandru Van der Bellenovi.

Kancléř Christian Kern, na kterém leží odpovědnost za případné vypsání voleb, už oznámil svůj úmysl pokračovat se Stranou svobody ve spolupráci.

Očekává se, že novým vůdcem strany bude jmenován Sebastian Kurz, a tak se během několika příštích dnů stane i vicekancléřem.

Zdroj: express.co.uk

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor