Americký ministr obrany Mattis: Mám respekt k ruské armádě, my v Evropě útočit nebudeme
11. května 2017 Redakce AC24 Ze světa 10945 0
thumbnail
Americký ministr obrany Jim Mattis ve svém prvním projevu k vedení NATO zopakoval, že Evropa se musí starat sama o bezpečnost svých dětí. Připomněl, že požadovaná dvě procenta z hrubého národního produktu na obranu dává pouze pětice států. Navrhovaný cíl aliance objemu finančních prostředků ve výši dvou procent hrubého národního produktu zatím plní Velká Británie, Polsko, Estonsko, Řecko a Spojené státy. Zároveň pochválil Litvu za její plán navýšení finančních prostředků do obrany.
 

Americká armáda zvýší svou vojenskou přítomnost v Baltském moři a kontrolu vzdušného prostoru pobaltských republik během srpna a září letošního roku.

„Zvýšíme tak svou schopnost sledovat ruské vojenské jednotky poblíž pobaltských států během velkého vojenského cvičení plánovaného Moskvou v letošním roce,“ uvedl Pentagon.

Ruské cvičení, známé pod jménem Západ, se odehrává každé čtyři roky a bude se letos konat v západním Rusku, včetně území Běloruska a ruské enklávy Kaliningradu.

Americká armáda odhaduje, že cvičení se může zúčastnit 70.000 až 100.000 ruských vojáků. Ruská armáda by mohla využít této příležitosti k modernizaci některých vojenských zařízení, trvale umístěných v regionu.  Konkrétně úředníci Pentagonu uvedli, že očekávají, že ruské systémy Iskander s balistickými raketami budou modernizovány  raketami schopných nést jaderné hlavice.

Ruská enkláva Kaliningrad je přístav v Baltském moři mezi Polskem a pobaltskými státy a neustálé posilování této základny může negativně ovlivnit vojenské operace USA a NATO.

Systém Iskander může zasáhnout cíle v dosahu  více než 100 mil od místa startu, byl nasazen v Kaliningradu při cvičení, ale jeho stálé umístění však může vyzvat pobaltské státy k tomu, aby zvýšily svou obranu proti raketovému systému Iskander.

V reakci na to několik zemí v této oblasti uvažuje o dodatečných pozemních protivzdušných prostředcích, uvedli úředníci Pentagonu a dodali, že Spojené státy by mohly v případě potřeby nasadit protiraketové baterie typu Patriot na obranu Západu. Patriot je schopen sestřelit letadla i balistické střely.

"Nasadíme veškeré prostředky, které jsou zde nezbytné," řekl ministr obrany Jim Mattis během návštěvy Litvy, aby znovu potvrdil závazek USA vůči NATO a podpořil pobaltské státy. "Budeme o tom mluvit s vůdci členských států NATO v Bruselu."

Mattis také uvedl, že nemá "žádné obavy" z nadcházejícího cvičení ruské armády a dodal, že je to rutinní cvičení a doufá, že "zůstane rutinou".

Litevská armáda projevila zájem o umístění systému Patriot v rámci sil NATO, které přišly v lednu pod vedením Německa do Litvy. Již dříve byl systém Patriot umístěn v Polsku.

Mattis navštívil během své návštěvy pobaltských zemí své protějšky a americké a německé jednotky na výcvikové základně u hlavního města Vilniusu.

V reakci na ruské přidružení Krymu v roce 2014 a jeho pokračující intervenci na Ukrajině řekl Mattis, že Spojené státy více než ztrojnásobily své výdaje na obranu v Evropě. V současné době je více než 20.000 amerických vojáků v Evropě, včetně dvou brigád a další rotační brigády připravených k odvrácení ruského útoku. Kromě toho NATO umístilo čtyři nadnárodní prapory vedené Spojenými státy, Kanadou, Spojeným královstvím a Německem v Lotyšsku, Estonsku, Litvě a Polsku.

Rusko nárůst vojsk a rozšíření nasazení NATO označilo jako agresivní čin.

"Řekl bych, že mám respekt k síle ruské armády a nevěřím, že by si někdo mohl myslet, že z naší strany existuje nějaký ofenzivní plán," řekl Mattis o síle USA a NATO v Evropě. "Všichni vědí, že je to defenzivní síla a nasazujeme pouze obranné systémy, abychom zajistili respektování suverenity."

Zdroj: washingtonpost.compz.cz

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor