V Soči se konalo jednání prezidentů Ruska a Turecka Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana, které trvalo více než tři hodiny. Po jeho ukončení ho lídři dvou zemi shrnuli na společné tiskové konferenci. Na jednáních se dotkli klíčových témat dvoustranných vztahů, boje s terorismem a situace na Blízkém východu.
Dvoustranné vztahy
Jedním z klíčových témat diskuze byly otázky dvoustranných vztahů. Podle Putina je Rusko a Turecko tvrdě naladěno na posílení mnohostranné spolupráce.
Zvláštní pozornost byla podle Putina věnována spolupráci v ekonomické oblasti a zrušení omezení a bariér, které brání rozšíření obchodních a investičních výměn.
Účastníci jednání se také dotkli možnosti převodu vzájemných operacích na národní měny.
„Doufám, že konzultace a přijatá rozhodnutí prospějí blahu našich zemí, regionu a celému lidstvu," uzavřel turecký lídr.
Podle Putinových slov investuje Moskva do projektu stavby jaderné elektrárny Akkuyu v Turecku 22 miliard dolarů.
„Celkový objem ruských investic do něho (projektu stavby elektrárny Akkuyu) dosáhne 22 miliard dolarů," řekl Putin.
Rusko a Turecko se rovněž domluvily na komplexním rozhodnutí o zrušení omezujících opatření ve vzájemném obchodu. Zároveň podle Putina omezení bezvízových cest a dodávek rajčat z Turecka zatím zůstává.
Situace v Sýrii
Důležitým tématem jednání byla diskuze o situaci v Sýrii. Je zajímavé, že při komentáři jednání, Erdogan citoval ruské přísloví.
„Je jedno ruské přísloví, které se mi moc líbí: Koho něco bolí, tak o tom i mluví," oznámil a dodal, že ozbrojený konflikt v Sýrii se stal „krvácející ránou" jak pro Rusko, tak i pro Turecko.
Oba lídři se shodli na tom, že viníci incidentu s použitím chemické zbraně v syrském Chán Šajchúnu mají být potrestáni.
„Takový barbarský útok (pozn. na Chán Šajchún) nesmí zůstat nepotrestaným, dnes jsme se s panem Putinem shodli, že viníci útoku musí být potrestáni," oznámil Erdogan po jednání.
Zdůraznil, že jednání v Astaně musí posílit příměří, i když někteří tento proces sabotují. „Moc dobře víme, co dělají tyto elementy, aby vyprovokovaly akci, aby zničily klíčící semena naděje," dodal turecký lídr.
Také dodal, že Ankara nedopustí vytváření na hranici se Sýrií formací, které by ohrožovaly národní bezpečnost země. Podle něj bude Turecko přijímat veškerá opatření pro zajištění bezpečnosti svých občanů.
Putin a Erdogan rovněž projednali vytvoření zón deeskalace v Sýrii; podle tureckého lídra je to jedna z hlavních otázek na jednáních v Astaně.
„Dnes jsme s panem prezidentem projednali tuto otázku, i během procesu v Astaně je to jedním z hlavních témat," řekl Erdogan při odpovědi na otázku, jestli bylo vytvoření bezpečných zón v Sýrii tématem diskuze dvou lídrů.
„Doufám, že tato zóna deeskalace bude přijata a bude uvedena do pohybu pro další vyřešení problému," dodal.
Zdroj: snews.com